Ako naštartovať regeneráciu?

Správna regenerácia je kľúčom k nárastu svalovej hmoty. Kto tento proces zanedbáva, len veľmi ťažko môže počítať s napredovaním. Treba si uvedomiť, že proces obnovy je nutné zahájiť už v krátkej dobe po dokončení tréningu. Tu prichádzajú na rad suplementy, ich načasovanie a správny pomer. Mnoho ľudí, ktorí odmietajú akúkoľvek pomoc doplnkov výživy ochudobňujú svoje telo o ich účinky. Práve ich špecifické zloženie a technológia výroby z nich robí ideálneho pomocníka pri regenerácii. Ak neveríte, prečítajte si pár riadkov nižšie.

Srvátka a kazeín

Ideálny potréningový mix by mal obsahovať zmes proteínu zo srvátky a kazeínu. Srvátkové proteíny patria k biologicky najhodnotnejším a to vďaka rýchlosti ich absorpcie a komplexnému spektru aminokyselín. V ideálnom prípade siahnite po srvátkovom hydrolyzáte. Proteíny v ňom sú čiastočne predtrávené a rozdeľujú sa do menších skupín – peptidov. Spomedzi všetkých srvátkových proteínov je hydrolyzát najrýchlejšie vstrebateľný. Za kvalitu sa ale platí a tak je to aj v tomto prípade. Ak chcete lacnejšiu alternatívu, k dispozícii máte srvátkový izolát a koncentrát. Ich rýchlosť je o čosi pomalšia, no pre väčšinu z ľudí sú to tie najdostupnejšie proteíny. Kým v minulosti prevládal názor, že po tréningu je najvhodnejšie konzumovať len srvátku, štúdie v posledných rokoch priniesli nové zistenia. Jedným z nich je fakt, že k srvátke v období po tréningu treba zaradiť bielkoviny s pomalším vstrebávaním a to kazeín. Aj tu máme svojho favorita a to je micelárny kazeín. Ten sa považuje za najhodnotnejší druh kazeínu. Jeho výroba je podobná ako pri srvátke a teda, že všetky technológie výroby sú maximálne šetrné, aby sa zachovala jeho kvalita a aby nedochádzalo k znehodnoteniu bielkovín. Jeho vstrebávanie trvá niekoľko hodín a tým je telo chránené pred katabolickými procesmi. Tu je nutné pripomenúť aj veľmi dobré regeneračné účinky kazeínu. Preto si po tréningu pripravte srvátku a kazeín v pomere 1:1.

BCAA

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (L-leucín, L-valín, L-izoleucín). Tvoria približne jednu tretinu kostrového svalstva. Slúžia ako palivo pre svaly a preto je ich potreba po tréningu veľmi vysoká. BCAA urýchľujú hojenie rán a tkanív a keďže aj svalové tkanivo tréningom poškodzujeme, musíme urýchliť jeho zotavenie. Z hľadiska správneho načasovania je potrebné BCAA prijať ihneď po skončení cvičenia. Vybrať si môžete z tabletovej, práškovej, alebo tekutej formy. Jednotlivé aminokyseliny sú obsiahnuté v potrave, no z hľadiska ich dostupnosti je najlepšie ich prijať vo forme doplnkov výživy.

Zhrnutie

Sami vidíte, že doplnky výživy majú v športovom svete svoje miesto. Zahoďte predsudky a pomôžte svojmu telu, aby ste dosiahli svoj cieľ. Ak chcete trénovať tvrdšie a dvíhať väčšie váhy, netreba regeneráciu zanedbávať. Ihneď po skončení prijmite 5 g BCAA a 10-15minút potom zmes hydrolyzovaného srvátkového proteínu spolu s kazeínom (vo väčšine prípadov bude stačiť 20 g srvátky a 20 g kazeínu). Do hodiny je potrebne prijať bielkoviny a sacharidy so stravy. Nezabudnite však na to, že týmto regenerácia nekončí. K dokonalosti potrebujete kvalitný spánok a dostatočne kvalitnú stravu po celý deň.

Mohlo by Vás zaujímať

Základy regenerácie – maximalizuj svoje výsledky! I.
Základy regenerácie – maximalizuj svoje výsledky! I. 20.11.2018

Rýchlejší progres či vyšší výkon - to všetko predsa chceme!...

Sauna a saunovanie
Sauna a saunovanie 06.08.2018

Saunovanie, alebo „kúpanie sa vo vlastnom pote“ je tu už...

Poruchy spánku
Poruchy spánku 31.07.2018

Poruchy spánku sa rozdeľujú do dvoch skupín. Prvou sú poruchy...

Ako naštartovať regeneráciu?
Ako naštartovať regeneráciu? 31.07.2018

Správna regenerácia je kľúčom k nárastu svalovej hmoty. Kto tento proces...