Ako správne dávkovať prohormóny pre ich maximálny účinok?

Objavením a zaradením prohormónov (ďalej len PH) do suplementácie športovcov od začiatku vzbudzujú oprávnený záujem. My ako prví a jediní na Slovensku prinášame špecializované prohormónové produkty tej najvyššej kvality. Našim mottom je:

„dať zákazníkovi prvotriednu kvalitu“.

Tak ako pri každom doplnku aj pri PH platia pravidlá a zásady ako k nim pristupovať v obdobiach ich aplikácie. Tieto pravidlá treba dodržiavať, pretože si PH vzhľadom k svojej sile túto pozornosť doslova vyžadujú. Ak plánujete svoj cyklus, tento článok je určený práve pre vás.

Pravidlo č. 1

Ak plánujete svoj úplne prvý PH cyklus, využite v ňom produkt, ktorý je tvorený jednou zlúčeninou.

Využitie jednej látky má viacero výhod. Vyskúšate jej vlastnosti na sebe a otestujete ju, či vám vyhovuje. Ak ste začiatočník, aj jednozložkový produkt vám môže priniesť impozantné výsledky. Ak by sa náhodou vyskytli vedľajšie účinky a vy by ste užívali niekoľko látok naraz, nikdy nebudete vedieť, ktorá látka to zapríčinila. Pri použití jednej zlúčeniny tento problém odpadá.

Pravidlo č. 2

Udržiavajte konzistentné dávkovanie.

Každá látka má rôzne polčasy rozpadu, takže aj ich dávkovanie sa môže odlišovať. Vo všeobecnosti väčšina PH látok majú polčas rozpadu v rozmedzí 5 – 12 hodín. Čo znamená táto informácia? Je to veľmi jednoduché. Ak chcete aplikovať konzistentnú dávku zlúčeniny, ktorá má polčas 8 hodín využite túto schému dávkovania:

  • 8:00 hod. – 25 mg
  • 14:00 hod. - 25 mg
  • 20:00 hod. – 25 mg

Možno, že sa teraz pýtate, a čo v noci? Po správnosti by som mal užiť ďalšiu dávku aj v noci. Tu však platí pravidlo, že spánok a jeho pozitívne účinky na človeka sú ďaleko podstatnejšie a netreba ho prerušovať.

Toto je téma, kde by sa dalo napísať veľmi veľa. Tak ako vždy, odporúčame sa riadiť odporúčaniami výrobcu, ktoré sú uvedené na etikete konkrétneho produktu.

Pravidlo č. 3

Zvoľte si správnu dĺžku cyklu.

Dĺžka cyklu je pri PH taktiež veľmi dôležitá. Najčastejšie sa udáva dĺžka jedného cyklu 4 týždne. U „jemnejších“ látok to môže byť o čosi dlhší (5 týždňov) u „tvrdších“ naopak kratší čas (2 – 3 týždne). Ľudia, ktorí si často PH zamieňajú za AAS (anabolické-androgénne steroidy) alebo ich hádžu do jedného vreca tvrdia, že pri PH môžete zvoliť dĺžku cyklu ako pri steroidoch. To je veľká chyba, pretože dlhšie cykly pri steroidoch sú z dôvodu ich dlhšieho pôsobenia alebo neskoršieho nástupu účinku (olejové injekčné látky). PH sa podávajú orálne a ich účinky môžete sledovať u po pár hodinách od užitia.

Kritériá, ktoré je nutné zohľadniť pri dĺžke cyklu:

  1. Prijatý prohormón
  2. Individuálna tolerancia k vedľajším účinkom
  3. Vek užívateľa
  4. Dostupnosť produktov PCT

Pravidlo č. 4

PCT je rovnako dôležité ako samotný cyklus

PCT (Post Cycle Therapy) je obdobie po ukončení cyklu, a v ktorom je našou snahou „regenerácia“ hormonálnej rovnováhy organizmu. Jeho dĺžka trvá najčastejšie 4 týždne. Telo sa normalizuje, hormonálne hladiny sa dostávajú do pôvodného stavu. V tomto období sa tiež snažíme o maximalizáciu udržania si nadobudnutej svalovej hmoty. Ak by sme PCT zanedbali, riskujeme niekoľko závažných problémov: dezorganzovanie sekrécie hormónov v tele, stratu svalovej hmoty a sily a pokles libida. Najčastejšie mýty, ktoré sú spojené s užívaním PH je, že ich vlastnosti výrazným spôsobom poškodzujú zdravie. Je to HOAX a pri dodržiavaní pravidiel, ktoré sme si popísali vyššie, vám nehrozí žiadny zdravotný problém. Dnes je diskusia týmto smerom značne tendenčná a ľudia veria hocičomu, čo si prečítajú.

 

Pokiaľ pristupujete k PH nezodpovedne a nedisciplinovanie, prekračujete odporúčané dávkovania, dĺžku cyklu a zanedbávate PCT, v tom prípade vám nik nebude garantovať, že si nenarobíte problémy.