Anabolické steroidy

Anabolické steroidy sú, boli a vždy budú jednou z najviac diskutovaných tém vo svete vrcholového, ale i bežného športovania. Sú to látky, ktoré pomáhajú posúvať hranice športovej výkonnosti a telesnej kondície, no ich zneužívaním riskujú športovci to najcennejšie – zdravie. Čo sú anabolické steroidy, aká je ich história a základné delenie, si povieme v prvej časti seriálu o anabolických steroidoch.

Anabolické steroidy sú, boli a vždy budú jednou z najviac diskutovaných tém vo svete vrcholového, ale i bežného športovania. Sú to látky, ktoré pomáhajú posúvať hranice športovej výkonnosti a telesnej kondície, no ich zneužívaním riskujú športovci to najcennejšie – zdravie. Čo sú anabolické steroidy, aká je ich história a základné delenie, si povieme v prvej časti seriálu o anabolických steroidoch. 

Čo sú steroidy?

Steroidy reprezentujú pomerne rozvetvenú skupinu látok, ktoré sa v ľudskom organizme bežne vytvárajú. Ich aktivita sa spúšťa naviazaním na receptory v ľudskom tele. Medzi najznámejšie patria:

 • testosterón,
 • estrogén,
 • progesterón,
 • vitamín D,
 • glukokortikoidy,
 • mineralokortikoidy,
 • cholesterol.

Telu vlastný steroid nepredstavuje riziko a ľudia si tento výraz často zamieňajú za anabolické steroidy.

Anabolické steroidy a ich história

Anabolické steroidy - sú syntetické deriváty testosterónu. Ich celý názov vystihujúci účinok, je anabolicko-androgénne steroidy (ďalej len AAS). Podporujú rast svalov (anabolický účinok) a rozvoj mužských pohlavných znakov (androgénny účinok) u oboch pohlaví, mužov aj žien. Chemická štruktúra niektorých AAS sa upravuje výrobcami s cieľom maximalizovať anabolické účinky.

História týchto látok siaha až do 30. rokov minulého storočia a ich prvotné využitie malo byť pri liečbe mužského hypogonadizmu. 

Hypogonadizmus - sa u mužov manifestuje poruchou funkcie pohlavných žliaz, semenníkov, vedúcej k nedostatočnej tvorbe pohlavných hormónov a k neplodnosti. Dôsledky tohto procesu sa prejavujú v produkcii testosterónu alebo spermií. Tieto lieky boli používané k liečbe oneskorenej puberty, impotencie alebo pri terapii oslabeného organizmu vplyvom vírusu HIV.

Po zistení, že vplyvom anabolických steroidov došlo k nárastu svalovej hmoty u zvierat sa v rekordne rýchlom čase tieto látky dostali do športu. Najprv kulturistiky, neskôr aj do iných druhov a v odbornej literatúre sú označované súhrnným názvom – látky zvyšujúce výkonnosť. 

Definícia tejto skupiny látok: sú to akékoľvek substancie aplikované v nefarmakologických dávkach s úmyslom zlepšiť športový výkon, čo znamená, že sa môže jednať o:

 • zvýšenie sily, rýchlosti a vytrvalosti,
 • zmeny telesnej hmotnosti  stavby,
 • zlepšenie výkonu vplyvom zmien v správaní (zlepšenie koncentrácie, potlačenie bolesti).

Mechanizmus účinku: na to, aby AAS fungovali, musia byť spracované jednotlivými bunkami. Po prestupe membránou v bunke sa viažu v cytosole bunky na receptor. Po aktivácii zoskupenia hormón – receptor, je premiestnený do bunkového jadra. V jadre sa následne naviaže na chromatín a až tu dochádza k proteosyntéze. Zaujímavosťou je, že receptory sú schopné AAS rozoznať. Bežne sú receptory v kostrovom svalstve nasýtené molekulami prirodzeného testosterónu. Z tohto dôvodu majú zlúčeniny anabolických steroidov nízky vplyv na rast sily a rozvoj svalstva. Prostredníctvom tvrdého tréningu sa zvyšuje počet nenasýtených receptorov. Zvyšuje aj schopnosť ľudského tela spracovať AAS, čo súčasne zvyšuje ich účinok. K maximálnemu vyťaženiu potenciálu AAS je nutná dostatočná výživa s bohatým podielom proteínov a kvalitný tréning. 

 

Rozdelenie AAS

 1. prirodzené (testosterón),
 2. syntetické (syntetické látky vyrobené modifikáciou molekuly testosterónu).

Aplikácia AAS

Anabolické steroidy sa zneužívajú v dvoch základných formách, a to orálne (tabletky podané cez ústa) alebo injekčne (substancie aplikované do svaly alebo podkožia ihlou). V posledných rokoch sa objavujú prípady využívania testosterónových náplastí, no vzhľadom na malú dávku testosterónu z tohto spôsobu podania je tento spôsob pre športovcov neatraktívny. 

AAS sa často užívanú v cykloch. Je to obdobie podávania anabolických látok, po ktorej nasleduje určitý čas prestávka. 

Druhý spôsob je, keď sa spoločne kombinuje viacero látok. Takto sa navzájom kombinujú orálne AAS, orálne a injekčné AAS alebo čisto injekčné substancie. Existujú prípady, kedy sú zneužívané aj látky určené na veterinárne použitie. 

Tretí najčastejší spôsob je užívanie AAS tzv. pyramídou, kedy sa dávky zneužívaných látok systematicky postupne zvyšujú a približne v strede cyklu dosiahnu najvyššie hodnoty. Potom opäť nasleduje ich znižovanie. Cieľom je lepšia adaptácia organizmu na AAS a lepšie vyrovnanie sa s ich postupným vysadzovaním. Dĺžky takýchto cyklov sa pohybujú v rozmedzí 8 – 12 týždňov.

Po každom steroidovom cykle by mala nasledovať PCT (Post Cycle Therapy), kedy sa telo opäť dostáva do normálneho hormonálneho stavu a jedinec sa snaží zachovať čo najviac svalovej hmoty a sily. 

Vplyv AAS na ľudský organizmus

Okrem pozitívnych vplyvov na telesnú výkonnosť majú AAS obrovský rad vlastností, ktoré pôsobia na zdravie jedincov negatívne. Od stavov, ktoré znižujú vizuálnu atraktivitu (akné, vypadávanie vlasov, gynekomastia) až po poškodenia pečene alebo infarkt. Väčšina z nich sú reverzibilné poškodenia, ktoré sa vysadením AAS upravujú, no niektoré môžu zapríčiniť trvalé poškodenie zdravia. 

Negatívne účinky sa týkajú najmä:

 • hormonálnej sústavy,
 • pohybového aparátu,
 • kardiovaskulárneho systému,
 • pečene,
 • kože,
 • duševného stavu,
 • vzniku infekcií.