Chcete byť kulturistom?

Kulturistika je jeden z najnáročnejších športov na svete. Je nutná úprava stravy, časté trénovanie a premyslená regenerácia. Kulturistika sa nedá robiť tri hodiny denne, kulturistikou musíte žiť! To je však len jedna strana mince, sú tu aj ostatné okolnosti, ktoré môžu o vás povedať, či máte na kulturistiku talent. Dnes si ich v tomto netradičnom článku priblížime. 

Iné stravovanie než bežná populácia, veľké tréningové dávky a celková úprava životosprávy, to sú všetko veci, ktoré sa dajú naučiť, a na ktoré sa dá zvyknúť. Sú tu ale veci, s ktorými sa rodíme – telesné predispozície. Čo konkrétne myslíme?

Telesná stavba v kulturistike je kľúčová. V minulosti na Slovensku, resp. Československu nebolo nič mimoriadne, že pri výbere nových členov (chlapcov) do kulturistického oddielu si museli prejsť výberovým konaním. Na tejto prehliadke odborná komisia skúmala telesné predpoklady jednotlivých uchádzačov. Hlavný dôraz kládli na šírku ramien a pásu a tvar svalov. Tí, ktorí mali prirodzene široké ramená a úzky pás žali a stále žnú úspech na súťažiach bez ohľadu o akú kulturistickú kategóriu sa jedná. 

Vec, ktorá sa vyvíja počas života je rýchlosť metabolizmu. V kulturistike platí, že nie je dobré mať ho príliš rýchly, ani príliš pomalý. V prvom prípade sa vám nebude dariť pribrať na váhe, pre druhý prípad je charakteristické prílišné naberanie tukovej hmoty. Ak aj pomalý metabolizmus vlastníte, nezúfajte, disciplínou v strave a pravidelným pohybom ho môžete naštartovať. Rýchle spaľovanie sa zdá byť výhodnejšie, no v kulturistike aj takýto typ metabolizmu môže byť problém. 

 

 

Počuli ste už slovíčko somatotyp? V slovníku cudzích slov sa môžete dočítať, že to je súhrn všetkých tvarových a funkčných znakov jedinca podmienených dedičnosťou a vytváraný vplyvmi prostredia. Somatotypy sa delia na tri základné:

  • Ektomorf,
  • Mezomorf,
  • Endomorf.

Ektomorf je typ človeka s typicky dlhšími končatinami, úzkymi kľúčnymi kosťami a rýchlym metabolizmom. Tento somatotyp mal aj Frank Zane a aj napriek nie ideálnym podmienkam to dokázal dotiahnuť až na titul Mr. Olympia.

Pre endomorfa je typická zavalitá postava, s hrubými kosťami, členkami, kolenami a zápästím. Vplyvom pomalšieho metabolizmu má na sebe viac tuku. Disponuje ale veľkou svalovou silou. 

Na kulturistiku sa najviac hodí mezomorf. Ten disponuje harmonicky vyváženým metabolizmom. Má ideálnu postavu so širokými ramenami, úzkym pásom a má „od prírody“ veľa svalov. Naberanie kvalitnej svalovej hmoty mu nerobí žiadny problém. 

Dobre. Povedzme si, že sme mezomorf s ideálnou stavbou a metabolizmom, ešte stále nemáme vyhraté. Asi najdôležitejšou vlastnosťou je pevná vôľa a motivácia. V živote to už raz tak býva. Ten čo má všetko, väčšinou nemá odhodlanie to zužitkovať do podoby víťazstva. Ten, ktorý nemá ideálne podmienky, ale chce, môže byť ďaleko úspešnejší. 

Trénovať netreba len svaly ale aj svoju myseľ. Predstavujte si, ako chcete vyzerať a krok po kroku sa k tomu približujte. Nikdy nepochybujte nad tým, či je to správne. Ak presvedčíte svoju myseľ o správnosti krokov, všetko sa splní. Kulturistická životospráva je extrémne náročný proces a náročnosť sa stupňuje najmä v období pred súťažou. Vtedy je nutná maximálna koncentrácia a 100% disciplína. To za vás neurobí nik, všetko je vo vaše hlave a o tom, či to skutočne chcete.

Jednou z otázok, ktorú si musíte položiť pred tým všetkým čo chcete urobiť je, či budete mať dostatok finančných prostriedkov na to, aby ste mohli stále napredovať, a či ste ochotný do seba investovať. Kvalitná strava, suplementy, vstup do fitness centra nie s zanedbateľné položky. Ak na to nemáte, jednoducho to odpískajte na začiatku a prehodnoťte svoje ciele. Možno vám bude stačiť cvičiť si sami pre seba, súťažná kulturistika je totiž úplne iný level. 

Dobre, máme dobrú genetiku, vôľu na sebe pracovať a máme aj ekonomické zázemie. Je tu ešte niečo, čo je na ceste k úspechu potrebné? Áno – dobrý tréner. 

Mať pri sebe odborníka v problematike kulturistiky, ktorý vie podať potrebné informácie a zároveň vás vie dostatočne namotivovať, povzbudiť a je asertívny, nie je také jednoduché. Ideálne je, ak má aj váš tréner kulturistickú minulosť, pretože presne vie identifikovať vaše pocity a najmä potreby. Človek má väčšinou pri pohľade do zrkadla skreslené sebahodnotenie. Preto je potrebný pohľad druhých očí. Dobrý tréner vie usmerniť a ak to nejde, mal by prísť s možnosťami riešenia.