Chrysin

Chrysín alebo 5,7-dihydroxyflavone je zlúčenina bioflavonoidov, ktorá sa nachádza v propolise a mede. Je dobre známy najmä z dôvodu jeho pôsobenia na hladinu testosterónu. Pozitívne ovplyvňuje činnosť semenníkov, ktoré sú schopné produkovať viac testosterónu a zároveň inhibuje premenu testosterónu na estrogén.

Medzi najvýznamnejšie prírodné zdroje chrysínu patria kvety Passiflora coerulea, bežne známe ako passionflowers. Na komerčnú výrobu chrisínu sa často používa Oroxylum indicium.

Chrysín nie je len súčasťou prírodných doplnkov, je tiež súčasťou niektorých liekov ako napríklad Androgel (testosterónový gél) z dôvodu blokovania aromatizácie (konverzie testosterónu na estrogén).

Nízka hladina testosterónu je najčastejším dôvodom, kedy ľudia siahajú po doplnkoch výživy s obsahom chrisínu. Medzi najčastejšie príznaky nízkych hladín testosterónu patrí erektilná dysfunkcia, nízke libido, nízky počet spermií a vypadávanie vlasov.

Má tiež silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti.

Benefity užívania chrysínu:

  • Protizápalové účinky
  • Zlepšuje prekrvenie a zdravie ciev
  • Potláča COX-2
  • Zlepšuje libido
  • Pozitívny vplyv na hladiny testosterónu

Odporúčané dávkovanie:

Podľa európskych olympijských atlétov ja dávka 1 – 3 gramy chrisínu denne bezpečná a účinná dávka.  Vždy sa však riaďte pokynmi, ktoré sú uvedené na konkrétnom produkte. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča dennú dávku rozdeliť do dvoch. Prvú pred tréningom a druhú polovicu pred spaním. Doteraz nie je chrisín spájaný so žiadnymi vedľajšími účinkami.

PCTáno
Podpora činnosti pečeneáno
Molekulová hmotnosť: -
Vzorec:          -
Efektívna dávka (muži):      750 - 1500 mg/deň
Efektívna dávka (ženy): nie je odporúčané
Half-Life: -
Detekčná doba: neznáma
Anabolicko/androgénny pomer: -

Podobné články