Ecdysterone

Aj keď je ecdysterón relatívne mladým suplementom, nie je tomu celkom tak. O jeho pozitívnych účinkoch vedeli už v 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze, kde ho aplikovali vrcholovým športovcom s cieľom zvýšiť ich výkonnosť a trénovanosť. 

Ecdysterón je čisto prírodný

Výťažky ecdysterónu sa extrahujú z rastliny Rhapotnica carthamoides a extrakcia sa realizuje najmä v Rusku a v Číne, odkiaľ sa produkt predáva do celého sveta. Jeho orientačná cena sa pohybuje v rozmedzí od 13 000 – 18 000 eur za jeden kilogram. Na súčasnom trhu sa často môžete stretnúť s lacnými formami ecdysterónových suplementov, no s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o ecdysterón pochádzajúci iba z koreňa Rhapotnica carthamoides a jeho sila je oproti rastline výrazne nižšia. 

Jeho pozitívne účinky sa týkajú najmä schopnosti zlepšovať syntézu bielkovín (s tým spojený rast kvalitnej svaloviny), zvyšovať silu, zlepšovať regeneráciu, športovci sú vďaka nemu  schopní trénovať aj v extrémnych podmienkach. Za zmienku stojí aj fakt, že vďaka účinkom ecdysterónu môžete zrýchliť hojenie rán, svalových poranení alebo poškodenia kĺbov.

Pre nešportovcov sú zaujímavé aj tieto vlastnosti. Ecdysterón pomáha pri:

  • Únave
  • Zníženej funkcii imunity
  • Podporuje látkovú výmenu
  • Udržuje zdravú hladinu krvného cukru
  • Zlepšuje funkciu nervov
  • Napomáha pohyblivosti spermií
  • Podporuje činnosť mozgu a pečene

Známe sú tiež vedecké výskumy v Rusku, kde bolo v jednej štúdii testovaných 78 vrcholových športovcov pri silovom tréningu. Tí boli rozdelení do troch skupín:

  1. Skupina – bez úpravy stravy, bez suplementov
  2. Skupina – strava s vysokým obsahom bielkovín
  3. Skupina – strava s vysokým obsahom bielkovín + suplementácia ecdysterónom

Skupina, ktorá neurobila zmeny v stravovaní stratila svalovú hmotu. Skupina, ktorá aplikovala len vysokobielkovinovú stravu zaznamenala mierny nárast svalovej hmoty. Tretia skupina ktorá konzumovala vysoký podiel bielkovín v strave v kombinácii s ecdysterónom zaznamenala 6 – 7 % nárast svalovej hmoty, pričom tuk sa zredukoval o 10 %.  

Z praxe slovenských kulturistov sa uvádzajú veľmi zaujímavé anabolické a antikatabolické účinky. Jeho účinky sú tak silné, že kulturisti, aj keď boli na prísnej diéte a potrebovali sa dostať do váhovej kategórie (potrebovali zhodiť 3 – 5 kilogramov) sa im to nedarilo ani pri znížení sacharidov na nulu a tiež znížení bielkovín na minimum. Až po vysadení ecdysterónu ich váha začala klesať. 

Ako ecdysterón dávkovať?

V dostupných materiáloch sa píše, že najoptimálnejšie je dávkovanie 5 mg ecdysterónu na jeden kilogram hmotnosti. Pri využití v silových športoch je môže byť táto dávka 2 - 3 krát vyššia. Dôležité počas užívania je dbať na vysoký príjem plnohodnotných bielkovín (odporúča s konzumácia 2,5 – 3 g na jeden kilogram hmotnosti). Sú známe príklady športovcov, ktorí užívali ecdysterón v kombinácii sa anabolicko-androgénnymi steroidmi (kvôli ich schopnosti zosilňovať účinky AAS).

Výhody ecdysterónu spočívajú v tom, že aj napriek jeho veľkej sile nemá negatívny vplyv na hormonálny úrovne hormónov ľudského tela. Pri testovaní jeho toxicity vedci zistili, že nepriaznivý pre ľudský organizmus je až pri dávke 6400 mg na jeden kilogram hmotnosti! To je niekoľko – tisíckrát vyššie množstvo ako je odporúčaná denná dávka.