Inzulín a kulturistika

Veľa z vás pozná inzulín ako liek pre ľudí trpiacich cukrovkou. V skutočnosti je inzulín hormón, ktorý je najanabolickejší zo všetkých. Častokrát je zneužívaný práve v kulturistike, s cieľom nadobudnutia veľkého množstva novej svalovej hmoty. Treba si uvedomiť, že jeho neodborná manipulácia môže spôsobiť smrť.

Veľa z vás pozná inzulín ako liek pre ľudí trpiacich cukrovkou. V skutočnosti je inzulín hormón, ktorý je najanabolickejší zo všetkých. Častokrát je zneužívaný práve v kulturistike, s cieľom nadobudnutia veľkého množstva novej svalovej hmoty. Treba si uvedomiť, že jeho neodborná manipulácia môže spôsobiť smrť. Tento článok nepredstavuje návod, ako inzulín používať. Je to súhrn teoretických poznatkov o jeho využití v kulturistike.

 V žiadnom prípade neodporúčame použitie inzulínu u zdravých jedincov.

Čo je inzulín?

Inzulín je peptidový hormón produkovaný Langerhansovými ostrovčekmi podžalúdkovej žľazy - pankreasu. Umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy dostala do vnútra bunky a tam bola premenená na energiu. Názov pochádza z latinského slova „insula“ čo v preklade znamená „ostrov“.

Hlavnou úlohou inzulínu je transport glukózy z krvi do buniek kostrového svalstva, myokardu a tukov v tele. Inzulín je do tela vyplavovaný nepretržite a jeho normálna hladina sa pohybuje v rozmedzí od 4 - 6 mmol /liter.

Prijímaním  potravy bohatej na sacharidy dôjde k ich rozloženiu na jednoduché sacharidy a následne na glukózu. Veľké množstvo glukózy v tele je signálom pre zvýšenie hladiny inzulínu, ktorý začne glukózu distribuovať do každej bunky v tele a snaží sa jej hladinu znížiť.

Dospelý človeka má obmedzenú kapacitu pre ukladanie glykogénu. Telo je schopné uložiť okolo 500 gramov glykogénu. Nadbytok glykogénu je inzulínom uložený do tukov v tele.

 

Inzulín ako liek

Inzulín je v medicíne využívaný ako liek pri liečbe cukrovky. Cukrovka sa delí do dvoch základných skupín:

  • Diabetes mellitus I. typu – sú to pacienti, ktorí sú plne odkázaní na aplikáciu inzulínu v externej (injekčnej forme). Ich telo žiadny inzulín neprodukuje,
  • Diabetes mellitus II. typu – spočíva v nedostatočnom vylučovaní inzulínu v bunkách pankreasu, najmä po jedle. V tomto prípade sa môže vyskytnúť aj odolnosť buniek tela na inzulín, aj keď ten je telom produkovaný v normálnom množstve.

 

Inzulín a kulturistika

To, že inzulín (liek) by mohol byť prospešný práve pre kulturistov je veľmi známa informácia a jeho pomoc vo veľkom využívali kulturisti už v 90. rokoch 20. storočia. Hovorí sa, že Serge Nubret zomrel práve na následky hypoglykémie, spôsobenej vplyvom nadmernej aplikácie inzulínu. 

Ako sme písali v úvode článku, v žiadnom prípade neodporúčame aplikáciu inzulínu, pretože pri jeho neodbornom narábaní môžete zomrieť. 

V kulturistike sa používa rýchly druh inzulínu (ktorý pôsobí do 4 hodín po jeho aplikácii). Pomalý, ktorý má výrazne dlhšie pôsobenie, je na tieto potreby absolútne nevhodný. Po aplikácii inzulín tento začne okamžite pôsobiť a začína spotrebovávať všetky sacharidy v krvi vplyvom ich prenosu do svalových buniek, ktoré sú vyčerpané vplyvom tréningu. Všetok cukor ja takmer minutý a presne v tomto bode hrozí hypoglykémia (príznaky hypoglykémie sú: ospalosť, pocity na odpadnutie, studený pot, tras v rukách alebo točenie hlavy), na jej odvrátenie musíte prijať cukry, pokojne postačí kola alebo niečo sladké. 

Nástup hypoglykémie je u každého rôzny a nedá sa presne určiť. U niekoho môže nastúpiť po niekoľkých minútach, u niekoho až po niekoľkých hodinách. Všetko závisí od druhu tréningu, telesnej hmotnosti ale aj množstva cukru v krvi. 

Nikdy neaplikujte inzulín tesne pred spaním. Od aplikácie a spánku by mal byť odstup minimálne 3 – 4 hodiny. Po použití inzulínu musíte mať pri sebe vždy nejaké sacharidy.

 

Spôsoby použitia inzulínu v kulturistike

Po tréningu

V praxi sa jedná o najčastejšie využívaný spôsob aplikácie. Ihneď po docvičení sa použije rýchly inzulín a do 20 – 30 minút sa vypije sacharidový nápoj (ideálne proteínový hydrolyzát + glukóza + kreatín). Do pol hodiny je na rade ďalšia porcia komplexných sacharidov (100 – 150 g) po ďalšej hodine môžete skonzumovať jedlo s prevahou kvalitných bielkovín (hovädzí alebo kurací steak).

Dávkovanie: v odborných článok sa odporúča dávka 10 – 20 IU. Začiatočníci by sa však mali držať schémy, že 10 kg hmotnosti = 1 IU inzulínu. 

 

 

Pred a po tréningu

Absolútne nevhodné pre ľudí, ktorí nemajú s inzulínom žiadne skúsenosti. Inzulín sa aplikuje 15 – 10 minút pred začiatkom tréningu. Počas tréningu sa odporúča pitie športového nápoja s obsahom sacharidov (minimálne 50 g). Ak začnete cítiť príznaky hypoglykémie, skonzumujte nejakú sladkosť alebo silne koncentrovaný sacharidová nápoj. Po tréningu platia odporúčania zo spôsobu aplikácie inzulínu po tréningu, ako sme písali vyššie s tým rozdielom, že táto dávka je nižšia. 

Dávkovanie: pred tréningom 6 – 10 IU, po tréningu 6 – 10 IU

 

Pred jedlom

Existuje spôsob, ako dokážete prijaté živiny v strave spotrebovať a lepšie zabudovať. V tomto prípade sa inzulín aplikuje 10 - 15 minút pred jedlom v minimálnom množstve (1 IU).

Dávkovanie: pred jedlom 1 IU

 

V dňoch voľna

Niekto používa inzulín v dávke 12 – 20 IU aj v dňoch voľna, no z dôvodu možného rýchleho nabratia tuku nie je tento spôsob odporúčaný. 

 

Aplikácia inzulínu

Inzulín sa aplikuje buď pomoci inzulínovej striekačky alebo inzulínového pera. Prvý spôsob je veľmi nepraktický z dôvodu nepresnosti dávkovania sa neodporúča, a to najmä začiatočníkom. Ak chcete docieliť maximálnu presnosť a zabezpečiť bezpečnosť je na mieste použite inzulínového pera. 

Inzulín sa najčastejšie aplikuje do podkožia brucha, ramena stehna alebo sedacieho svalu. Tieto miesta sa odlišujú rýchlosťou vstrebávania inzulínu. Ten sa najrýchlejšie vstrebáva z podkožia brucha. Miesta vpichu treba pravidelne striedať (vždy 1 - 1,5 cm vzdialené).

 


Podobné články