Je L-carnitín naozaj účinný?

Je veľa výživových doplnkov, ktoré sľubujú chudnutie. Patrí k nim aj L-carnitín. 

L-carnitín poznáme už veľmi dlho a stále je veľmi populárny. V tomto článku si skúsime priblížiť, prečo je to tak.

Veľa spaľovačov, ktoré obsahujú zložku L-carnitínu, vedia pri úbytku hmotnosti napomôcť. L-carnitín je neesenciálna aminokyselina. To znamená, že karnitín si vie ľudské telo vyprodukovať aj samo. Je prirodzene vyskytujúcou sa prírodnou zložkou. Avšak, pre normálne fungovanie tela ho nepotrebujeme veľa, ak však chceme dosiahnúť efekti chudnutia, musíme ho do tela dodávať zvonka. 

Karnitín sa predovšetkým nachádza v našej potrave. Hlavným zdrojom karnitínu je mäso, avšak mäso je aj zdrojom ďalšej energie, predovšetkým tuku, ktoré je na chudnutie nevhodné. Za zdroj karnitínu s minimum tuku možno považovať králičie mäso. Je to prírodná látka, takže je k telu šetrný. To ale nemusí platiť u silnejších spaľovačov, ktoré obsahujú aj iné látky. 

Za posledné roky už L-carnitín ponúka skoro každá firma venujúca sa výživovým doplnkom. Aby zákazníka zaujali, predháňajú sa v čoraz vyššej koncentrácii v balení. Aj vďaka tomu je relatívne lacný. 

Aký karnitín je najúčinnejší?

Karnitín môžme nájsť v tabletovej, kapsľovej, práškovej alebo tekutej forme. Tabletový a kapsľový karnitín sú zväčša drahšie. V tomto prípade vyššia cena neznamená aj vyšší účinok. Prirodzenejšia forma pre karnitín je tekutá. Vďaka tomu je aj výroba kratšia a lacnejšia. Tekutý karnitín sa po prijatí rýchlejšie vstrebe. Ak Vám nevyhovuje chuť karnitínového nápoja, pokojne využite formu v tabletkách. L-carnitín sa odporúča prijať asi 30 minút pred tréningom. Ideálne na prázdny žalúdok.

Tekutý L-carnitín môžte nájsť TU. 

Ako veľmi je L-carnitín na chudnutie účinný?

Akýkoľvek výživový doplnok je len doplnok k cvičeniu. Nie je múdre si myslieť, že budete cvičiť a doplnky budú chudnúť za Vás. Základom je aspoň 30 min. pravidelné kardio a zmena nezdravej životosprávy. To znamená zdravo sa stravovať a popri tom sa hýbať. Už tieto dve veci dokážu pomôcť aj bez doplnkov. A práve preto má aj karnitín svojich priaznivcov ale aj odporcov. Jedným pomáha pri ľahšom chudnutí. Druhá skupina tvrdí, že nefunguje. Argumentujú, že tí čo schudli, neschudli vďaka karnitínu ale vďaka tréningu. 

Nech si názor utvorí každý sám. Faktom ostáva, že karnitín užívajú opakovane aj kulturisti a vrcholoví športovci. Rovnako ho s obľubou kupujú aj rekreační športovci. Ak by im nepomáhal, kúpili by ho len raz.