Ktoré ovocie pomáha budovať svaly?

Možno si myslíte, že na to aby ste mali veľké svaly je najdôležitejšie jesť kvantum mäsa, vajec a tvarohu. Bielkoviny obsiahnuté v týchto potravinách sú veľmi významné, no svojimi vlastnosťami vám k napredovaniu vo forme nárastu svalovej hmoty môžu pomôcť aj niektoré druhy ovocia, ktoré to sú?

Možno si myslíte, že na to aby ste mali veľké svaly je najdôležitejšie jesť kvantum mäsa, vajec a tvarohu. Bielkoviny obsiahnuté v týchto potravinách sú veľmi významné, no svojimi vlastnosťami vám k napredovaniu vo forme nárastu svalovej hmoty môžu pomôcť aj niektoré druhy ovocia, ktoré to sú?

Keď sa snažíte budovať svaly, ovocie nie je tým pravým jedlom, ktoré vám hneď napadne, no je rovnako dôležité ako iné druhy potravín. Väčšina ovocia obsahuje vysoké hladiny draslíka, ktorý pomáha budovať svaly. Sacharidy, ktoré slúžia ako palivo pre vaše svaly a antioxidanty, ktoré chránia telo pred oxidačným poškodením. 

Draslík buduje svaly
Myslíte si, že draslík ako minerál, ktorý pomáha udržiavať rovnováhu elektrolytov nemôže byť užitočný pri raste svalovej hmoty? Dostatok draslíka v strave je úspešným predpokladom vhodného anabolického prostredia. Odporúčaná denná dávka pre dospelú osobu je 4 700 mg. Akékoľvek ovocie vám pomôže túto métu dosiahnuť. Najbohatšie na draslík je melón, banán, pomaranč, kivi, sušené slivky a sušené marhule. 

Sacharidy – najlepšie palivo pre vaše svaly
Sacharidy alebo tiež uhľohydráty dodávajú vášmu telu energiu a ich nedostatok sa môže spôsobiť závažné škody v podobe rozpadu svalových bielkovín. Teória hovorí, že ak praktizujete silový tréning minimálne dvakrát do týždňa, aspoň polovica kalórií by mala pochádzať zo sacharidov. Uhľohydráty z ovocia predstavujú dostupnú, zdravú a ľahko stráviteľnú formu. Vyberajte si banány, hrušky, jablká, hrozno alebo ananás. 

Antioxidanty chránia vaše svaly!
Silové cvičenie spôsobuje v ľudskom tele chemické reakcie, ktoré môžu poškodzovať vaše bunky, čo môže spomaliť váš pokrok, Pridanie antioxidantov do vašej každodennej rutiny je ten najlepší spôsob ako tomuto nežiaducemu stavu zabrániť. Najefektívnejší spôsob je prijať ich vo forme potravy, než ich aplikácia vo forme špeciálnych výživových produktov. Najvhodnejšie druhy sú: jablká, grapefruity, mango a bobuľové ovocie. 

 

Štyri najlepšie druhy ovocia pre vaše svaly

Banány

Márne budete hľadať ideálny druh ovocia na budovanie svalov než sú banány. Sú známe pre svoj bohatý obsah draslíka, sú plné kalórií, vlákniny a vitamínov. Priemerný banán obsahuje 2 gramy bielkovín, 5 g vlákniny, 650 mg draslíka a 40 g sacharidov, a to všetko absolútne bez tuku! Banány majú jedinečnú schopnosť meniť cukor na energiu veľmi pomaly, ich glykemický index je 50, ktorý je považovaný za nízky. Telu tak dodáva pozvoľný zdroj energie. 

Ako konzumovať banány? Optimálne je denne skonzumovať 2 – 3 banány. Jeden ráno, druhý pred tréningom a jeden bezprostredne po jeho skončení. Ráno si ho môže zmixovať so šálkou ovsených vločiek, po tréningu ho skombinujte so srvátkovým proteínom.

 

Sušené slivky

Slivky sú bohatým zdrojom vlákniny a zdravých kalórií. Sú ideálne pre jedincov, ktorí chcú budovať masívnu svalovú hmotu. Jeden pohár sušených sliviek obsahuje:

420 kalórií,

12 g vlákniny,

4 g bielkovín,

5 g tuku,

1400 mg draslíka,

110 g sacharidov.

Vďaka extrémne vysokému množstvu vlákniny je táto potravina ideálna pre všetkých, ktorí budujú svaly a pritom chcú, aby bol ich tráviaci trakt v kondícii. Jedna šálka obsahuje tretinu dennej dávky draslíka a veľké množstvo sacharidov. Rovnako ako v prípade banánov, aj v tomto prípade sa jedná o „pomalé“ sacharidy, ktoré nezvyšujú dramatickým spôsobom hladinu krvného cukru. 

 

Ako konzumovať sušené slivky? Ideálne je si šálku sliviek rozdeliť na dve polovice. Jednu polovicu skonzumujte ráno, druhú popoludní. Vyskúšajte si ich zmiešať s jogurtom a orechmi a získate tak ideálny anabolický snack pre vaše svaly!

Hrozienka

Hrozienka sú vysušené plody hrozna, ktoré sú nabité draslíkom, vitamínmi a minerálmi. Majú vysoký obsah prírodných cukrov a sú bohaté na kalórie. ¾ šálky hrozienok obsahuje:

310 kalórií,

750 mg draslíka,

80 g sacharidov,

4 g vlákniny,

3 gramy bielkovín. 

Hrozienka maj vysoký obsah minerálov, ako je draslík, selén a fosfor. O draslíku sme si dnes už písali, Selén a fosfor pomáhajú uľahčovať vstrebávanie iných živín a bielkovín v tele. 

Ako konzumovať hrozienka? Vyskúšajte ½ šálky hrozienok primiešať na ráno do vašej ovsenej kaše a pridajte grécky jogurt. Získate tak plnohodnotné, zdravé a kaloricky bohaté jedlo pre ten najlepší deň!

 

Čučoriedky

O čučoriedkach sa dá pokojne napísať, že sa jedná o zázrak z prírody. Sú označované ako „superpotravina“ nabitá antioxidantmi, vitamínmi a minerálmi. Nie sú tak kaloricky výdatné ako hore menované druhy ovocia, no aj tak sú v strave športovcov veľmi významné. Jedna šálka čučoriedok obsahuje:

85 kalórií,

21 g sacharidov,

3,6 g vlákniny,

1,1 g bielkovín,

120 mg draslíka. 

Za najväčším benefitom čučoriedok možno považovať ich vysoký obsah antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom. Náročná fyzická záťaž, ktorou je aj silový tréning vyvoláva v tele pochody, ktoré „otvárajú“ cestu útočníkom (voľným radikálom). Tieto negatívne ovplyvňujú regeneračné pochody v ľudskom tele. A ako isto viete, alfou-omegou silového tréningu je rýchlosť zotaviť sa po náročnom tréningu. Čučoriedky vám v tomto pomôžu!

Ako konzumovať čučoriedky? Vyskúšajte rozmixovať šálku čučoriedok s dávkou čokoládového proteínu po tréningu. Získate tak extrémne chutný nápoj plný bielkovín, antioxidantov, vitamínov a minerálov!

 


Podobné články