Ľudský rastový hormón - HGH

Drogy a zakázané látky sú stále súčasťou športu, napriek varovaniam a dôkazom o ich nežiaducich vedľajších účinkoch stúpa ich užívanie najme u mladých ľudí. Pre úspech a uznanie sú ľudia schopní a ochotní podstúpiť úplne všetko. 

Ľudský rastový hormón patrí k menej zneužívaným, najmä kvôli jeho ťažkému získaniu a cene. Patrí medzi tie „látky“, ktoré sú ťažko dopingovou skúškou zistiteľné, no nové formy dokážu aj túto látku nájsť. Jedná sa však o krvný test, ktorý je drahší a preto jeho zavedenie momentálne nie je bežným javom. 

Skupina liekov s ergogenickými vlastnosťami, ktoré predstavujú aj naďalej problémy s detekciou sú peptidové hormóny, vrátane EPO, IGF – 1 a rastového hormónu. Podľa jednej tlačovej správy z minulosti sa práve prázdna ampula rastového hormónu našla v jednej zo šatní na olympijských hrách v Barcelone v roku 1992, čo následne vyvolalo veľké množstvo špekulácií o tom, ako práve táto forma látky môže byť športovcami zneužívaná. 

V skutočnosti môže byť HGH osožný vo veľa druhoch športov, od šprintu, cez silové, až po vytrvalostné športy. Aj za tie roky, ktoré ubehli sa nepodarilo nájsť adekvátne vhodný spôsob kontroly a zisťovania tejto drogy. Takže jeho zneužívanie je stále aktuálne a antidopingové agentúry vynakladajú veľké úsilie, aby sa to zmenilo. 

Podpora prirodzenej sekrécie rastového hormónu.


To čo mnohí športovci a tréneri ešte nepochopili je fakt, že športovci môžu využiť osobitú odbornú prípravu, diétne režimy a stratégie s cieľom optimalizovať ich prirodzenú tvorbu HGH. Ľudský rastový hormón je produkovaný v prednej časti hypofýzy. Táto časť produkuje deväť rôznych hormónov. Tieto regulujú počet základných fyziologických funkcií, vrátane energetickej bilancie, reprodukčnej aktivity a fungovanie mnohých žliaz v tele. 

Ako jeho názov napovedá, je rastový hormón do značnej miery spojený s funkciou rastu. Po celé roky sa vedci domnievali, že HGH hrá dôležitú úlohu len v období puberty a dospievanie. Nedávne dôkazy však naznačujú. Že ľudský rastový hormón je zapojený do mnohých fyziologických procesov v priebehu celého života, vrátane rastu svalov, kosti, tvorby kolagénu, taktiež reguluje metabolizmus tukov a udržuje vitalitu v pokročilom veku života. 

Nedávny objav potvrdil, že človek s nižšou hladinou HGH má menej svalovej hmoty a vyšší podiel tuku v tele. Títo ľudia majú sklony k obezite, trpia zvýšeným rizikom ochorenia srdca a majú problémy s fyzickou aktivitou. Liečba takéhoto ochorenia zvyčajne vyžaduje pravidelné aplikovanie injekcií s rastovým hormónom.

Najvyššie vylučovanie nastáva asi jednu hodinu po zaspaní, u väčšiny ľudí je to okolo polnoci.Uvoľňovanie a inhibícia HGH sa riadi dvomi hormónmi:

- Rastový hormón uvoľňujúci hormón (GHRH)
- Somatostatín

Jeho sekrécia však môže byť uvoľnená množstvom prírodných podnetov. Najsilnejším z nich je spánok a cvičenie. 

Skutočnosť, že cvičenie je dostatočne veľký podnet pre odštartovanie jeho vylučovanie je dostatočne známy, ale je len málo dôkazov o tom, ako sa to deje. Rôzni výskumníci sa domnievajú, že to je spôsobené zvýšeným množstvom adrenalínu, oxidu dusnatého, laktátu v krvi jednotlivo, alebo spoločne. 

Dnes nie je pochýb o tom, že zneužívanie syntetického rastového hormónu vedie k mnohým zdravotným rizikám, od bolesti kĺbov, až po diabetes. 

Stravovanie, cvičenie a spánok, to sú tri najdôležitejšie veci pre maximalizáciu sekrécie HGH. Vzhľadom k tomu, že najvyššia hladina je jednu hodinu po zaspatí, je vhodné dodržiavať túto zásadu. Poprípade si môžete pospať kedykoľvek počas dňa. 

Ak je kvalita spánku nedostatočná, potom bude aj znížené množstvo vylučovaného rastového hormónu. 

Kombinácia kvalitného spánku, minimálne osem hodín a kvalitnej stravy bohatej na bielkoviny, to sú dve najdôležitejšie veci. Čo sa týka stravy, je vhodné konzumovať sacharidy, musíte však dodržiavať nasledujúce zásady:

- Jednoduché  (rýchle) sacharidy je vhodné konzumovať ihneď po tréningu
- Počas dňa konzumujte komplexné druhy sacharidov, ako je ryža, vločky, celozrnný chlieb a zemiaky
- Pitie športových nápojov sa odporúča pred, počas a po výkone
- Hyperglykémia (zvýšené množstvo cukrov v krvi) má tendenciu „vypnúť“ produkciu HGH


Podobné články