Moje prvé stretnutie so steroidmi

Informácie o anabolických steroidoch (ďalej len AS) dnes môžete nájsť na internet veľmi veľa. Čo je ale hodnotnejšie, sú informácie priamo od ľudí, ktorí steroidy vyskúšali na vlastnej koži. Tento článok je o jednej takejto osobe. Peter, ktorý je bývalý súťažný kulturista vám povie čo ho viedlo k užívaniu dopingu a ako dopadla jeho prvá steroidová kúra. 

Informácie o anabolických steroidoch (ďalej len AS) dnes môžete nájsť na internet veľmi veľa. Čo je ale hodnotnejšie, sú informácie priamo od ľudí, ktorí steroidy vyskúšali na vlastnej koži. Tento článok je o jednej takejto osobe. Peter, ktorý je bývalý súťažný kulturista vám povie čo ho viedlo k užívaniu dopingu a ako dopadla jeho prvá steroidová kúra. 

Redakcia www.kulturistika.sk neodporúča AS ako prostriedok zvyšovania telesnej výkonnosti. 

Pár slov na úvod...

Od malička som bol guľatý chlapec a v období puberty som tento nedostatok začal riešiť podstatne viac. V deviatej triede sa mi podarilo pravidelným cvičením schudnúť a po nástupe na strednú školu bola len otázka pár týždňov, keď som navštívil fitko. Prvotný cieľ cvičenia určite nebol, že raz skončím na súťažnom pódiu, no táto méta vplyvom okolností do môjho života nakoniec neskôr vstúpila.

Po troch rokoch cvičenia som nabral odvahu a vyhľadal som trénera, ktorý ma pripravil na svoju prvú súťaž, a to len za 12 mesiacov. Podotýkam, že celú prípravu som absolvoval len s využitím bežne dostupných a legálnych doplnkov výživy a z objemovej váhy 85 kg som spadol až na súťažných 67 kg. Nevyzeralo to síce zle, ale posledných 6 týždňov pred súťažou bolo skutočne tvrdých. Poriadne som sa vytrápil, bojoval som s extrémnou fyzickoi i duševnou vyčerpanosťou. Stále som veril, že naturálna cesta je pre mňa tá pravá. V tejto súťažnej sezóne sa mi podarilo zvíťaziť a rozhodol som sa súťažiť o rok opäť.

Ako sa to začalo

Celý rok sa mi darilo pravidelne trénovať a postupne budovať svalovú hmotu. V strede prípravy som ako divák navštívil dorasteneckú súťaž, kde som zistil, že na juniora boli moje svalové objemy nedostačujúce. Moju myseľ zaliala depresia a nespokojnosť. Kládol som si otázku, čo som robil celý čas zle. Skúsenejší kolegovia z klubu mi povedali realitu priamo do očí. Priznali sa, že za ich veľkými svalmi stoja anabolické steroidy.

Zapáčilo sa mi, že výsledky s nimi boli rýchle, chalani, ktorí ich užívali boli veľmi silní a vzbudzovali okolo seba vždy rozruch. S maličkou dušičkou som išiel za trénerom a pamätám si ako dnes ako som mu povedal, že sa s ním potrebujem rozprávať. Prijal ma so slovami „viem prečo si za mnou prišiel.“ Ihneď vedel, že som sa prišiel opýtať na možnosti ako by som si mohol pomôcť pomocou AS. 

Zo svojej kancelárie ma vyprevadil s balením Naposimu (5 mg methandienonu) a rozpisom na pyramídové dávkovanie rozdelené do 7 týždňov. 

Methandienone - tento preparát bol vyvinutý koncom 50. rokov a v krátkej dobe sa stal najobľúbenejším zneužívaným anabolicko-androgénnym prostriedkom športovcov rôznych disciplín. Má silné anabolické (ale aj androgénne) pôsobenie, ktoré sa prejavuje v rapídnom náraste sily a svalovej hmoty. Tvrdí sa, že v prvých týždňoch užívania tohto prostriedku je možné zaznamenať týždenný 1-2 kg prírastok kvalitnej svaloviny, pričom tento trend pretrváva i 4-6 týždňov. Snáď to súvisí aj s tým, že výrazne zlepšuje apetít. Aromatizuje však veľmi ľahko, čo znamená, že podstatná časť konvertuje na estrogén, ktorý spôsobuje typické problémy charakteristické pre užívanie prostriedkov tohto typu. Navyše patrí do skupiny 17-alfa-alkylovaných steroidov, z čoho je jasné, že je vysoko toxický pre pečeň. Pre potencionálnych anabolických konzumentov je tu ešte informácia z jednej štúdie zameranej na methandienone - potvrdilo sa, že už po 10 dňoch príjmu 10 mg dávky dochádza k redukcii prirodzenej produkcie testosterónu o 40%, takže niet sa čomu diviť, keď po jeho vysadení sú zaznamenané rýchle straty na sile, ale aj hmotnosti. Zapríčinené je to nielen prevažne vylučovaním vplyvom methandienonu zadržiavanej vody, ale aj veľmi pomalým návratom na obvyklú úroveň v produkcii telu vlastného testosterónu. A na záver niečo z terapeutickej praxe - účinnosť prostriedku zvyšuje vápnik a vitamín D, naopak znižujú ho tetracykliny. (zdroj: Na rovinu o dopingu, Igor Kopček)

Pamätám si ako dnes, že ma to stálo 500 slovenských korún. Na druhý deň som začal s užívaním. Moja vtedajšia hmotnosť bola 81 kg. V prvých dňoch som necítil vôbec nič, trénovalo sa mi rovnako, sila a ani moja osobná váha sa nezvyšovali. Približne na konci tretieho týždňa som začal radikálne naberať. Moje svaly boli plné, a to nielen počas tréningu, ale aj počas dňa. Cítil som sa ako malý boh. Tento stav zvyšovania hmotnosti trval až do konca 5 týždňa a ručička na váhe sa zastavila na čísle 92 v pomerne slušnej kvalite. Bol som ohromený, čo so mnou urobilo len 100 tabletiek. Moje svaly mi narástli zvečera do rána. V priebehu pár týždňov som nabral 11 kg, čo sa mi normálnou cestou nepodarilo.

 

Všetko má dve strany

Bohužiaľ, nestačí vedieť len to, čo je dobré ak túžite po veľkých svaloch. V tom období som o týchto veciach moc nevedel. Neriešil som čo bude po ukončení cyklu. Jednoducho som dojedol poslednú tabletku a bolo vymaľované. PCT? Toto slovíčko som počul až o niekoľko rokov neskôr. Bolo to veľmi nezodpovedné. Moje nadobudnuté kilogramy sa behom niekoľkých dní úplne stratili a bol som opäť na začiatku. Neskôr som po dopingových látkach opakovanie siahal a vďaka nim sa mi podarilo vybudovať pomerne slušnú postavu. No od určitého času som sa držal týchto pravidiel:

  • vždy som užíval veci z overených zdrojov, najlepšie z lekární doma alebo v zahraničí,
  • radil som sa radami skúsenejších (výborným manuálom je kniha Na rovinu o dopingu od Igora Kopčeka),
  • okrem svojej prvej kúry som neskôr po žiadnej nevynechal PCT (Post Cycle Therapy),
  • steroidy som vždy užíval v cykloch,
  • počas roka som absolvoval pravidelné lekárske prehliadky, ktorých súčasťou boli rozbory krvi.