Na tréningu s Beátou Graňákovou!

Nemyslím si, že predstavovať Beátu Graňákovú sledovateľom slovenskej a českej scény kulturistiky a fitness, je, berúc do úvahy najmä posledné súťažné víkendy, výsostne nutné, pre nezainteresovaných však predsa len – jej úsmev je odzbrojujúci, tempo vražedné...ok, sorry, viem, nechala som sa uniesť. Každopádne, má iba 25 rokov, pochádza z Oravy a je prvá, pričom treba podotknúť, že zatiaľ jediná, držiteľka ELITE Pro karty v kategórii bikinifitness.

 

Prečo spomínam tie posledné súťažné víkendy? Nuž, sezónu jeseň 2018 odštartovala skutočne pompézne a žne jeden úspech za druhým. Na populárnej súťaži Arnold Classic v španielskej Barcelone, v silnej konkurencii 29-ich dievčat, získala 3. miesto, o týždeň na to skončila zlatá na IFBB Cup-e vo Zvolene, no a všetko to zvŕšila absolútnym prvenstvom na medzinárodnej súťaži Fitness Mania Classic v Kladne, čím zároveň obhájila aj zisk ELITE Pro karty.  Kto by tipoval už len zaslúžený oddych – mýlil by sa, v týchto chvíľach totiž Beáta finišuje prípravu na XXXVIII. Tatranský pohár v kulturistike a fitness, ktorý sa uskutoční nedeľu 21.10.2018 v Prešove. Vrchol sezóny smeruje na Majstrovstvá sveta v Poľsku, kde je primárnym cieľom získať jeden z cenných kovov, hoci uznáva, že už len samotné umiestnenie v TOP 6 by bol pre ňu veľký úspech.

 

Jej skvelým výsledkom sa vôbec nemožno čudovať, kombinácia genetiky, tvrdých tréningov, striktnej stravy a správne nastavenej suplementácie sa totiž odrbať nedá a je teda dosť možné, že obdobné výsledky 90% z nás nikdy nedosiahne. Čo ma však zaujímalo a čím sa môžme v dnešnom článku inšpirovať je jej tréning – tak ako teda trénujú tí najlepší z najlepších ?

 

„Na svoj tréning potrebujem byť v prvom rade poriadne zregenerovaná a oddýchnutá, prvoradý je, samozrejme, spánok. Plnohodnotných 7-8 hodín je pre mňa ideálny, no pri všetkých povinnostiach, ktoré mám, nie vždy dosiahnuteľný stav. Hlavne v konečných fázach prípravy je môj spánok veľmi ľahký, prebudí ma skutočne čokoľvek, a tak sa, častokrát, uprostred noci, kvôli chrapotu priateľa (Roman, prepáč!), sťahujem do vedľajšej izby. Pokiaľ sa mi nedá zaspať ani tak, čas si krátim vyhľadávaním jedál, ktoré po súťažiach skonzumujem. V tých najzúfalejších časoch som si schopná vytvoriť dokonca podrobnú mapku zaujímavých reštaurácií aj s presným menu v rôznych mestách!“

 

Keď už sme pri tej strave, pred samotným tréningom preferuje úspešná bikinifitnesska len veľmi jednoduché a ľahko stráviteľné jedlo, najčastejšie tak siaha po aljašskej treske s cuketou, pričom poriadnu nálož sacharidov si necháva až po tréningu. A čo je jej najobľúbenejšie? Osobne som tipovala nejakú sladkú ňaminku, keďže sa pýši snáď najväčšou zbierkou sladkostí bez cukru v celej strednej Európe, ale jej odpoveď bola jednoznačná - ryžové cestoviny, kuracie mäso, pasírované paradajky, čierny sezam a ghí maslo!

 

Čo sa suplementácie týka, pokiaľ sa nachádza mimo súťažného obdobia, využíva predtréningovky, pričom nedá dopustiť na WARRIOR CREA PUMP od firmy Warrior Labs, ktorá je vytvorená z látok prírodného pôvodu, bez použitia zdraviu škodlivých éčok či umelých farbív, no a príchuť čierna ríbezľa je pre ňu bezkonkurenčne naj! K tomu nevynechá ani creatín a bcaačky. A čo zahŕňa taká potréningová suplementácia? Creatín, bcaačky, céčko a hydrolyzovaný proteín!

 

Beáta je jedna z mála žien, ktorá pri otázke na najoblúbenejšiu tréningovú patriu neuvádza nič späté s dolnou časťou tela – teda nečakajte žiadne nohy, zadok či lýtka - naopak, najradšej trénuje ramená, hoci priznáva, že práve s požiadavkou na pevné stehná a guľatý zadok sa, u svojich klientiek, stretáva najčastejšie. A aký cvik im odporúča? Jednoznačne cable pull through!

 

Poslednou položkou, ktorú, podľa mňa, dotvára poriadny tréning, je správna hudba v slúchadlách. Beátkin playlist zahŕňa rôzne štýly, avšak najradšej má hudbu z 80.-90. rokov. Je pravda, že keď som si spojila nevinnú blonďavú tváričku s vyjadrením, že pri Marilynovi Mansonovi sa jej drepuje najlepšie – uznávam, skoro ma trafil šľak, ale za vyskúšanie určite stojí zoznam skladieb, pri ktorých trénuje takáto šampiónka! Tak čo, idete do toho?

 

Daft Punk - Derezzed

Gorillaz - Feel Good

Journey - Separate Ways

Little Boots - Eros

Marilyn Manson- Tainted L;ove

Mr. Flash - Motorcycle Boy

The Naked And Famous - Young Blood

Nate Dogg- I Got Love

Red Hot Chilli Peppers- Scar Tissue

Rufus- Sundream

Mohlo by Vás zaujímať

Veľké bicepsy? Tréning a strava nestačia...
Veľké bicepsy? Tréning a strava nestačia... 31.07.2018

O tom aké genetické faktory ovplyvňujú nárast svalovej hmoty a aké sú...

Zaostrené na lýtka
Zaostrené na lýtka 31.07.2018

Táto svalová partia nepatrí medzi tie najpopulárnejšie, no niekedy aj...

BICEPS
BICEPS 31.07.2018

Základné cviky na BICEPS.

BRUCHO
BRUCHO 31.07.2018

Základné cviky na BRUCHO.