Na tréningu s Beátou Graňákovou!

Nemyslím si, že predstavovať Beátu Graňákovú sledovateľom slovenskej a českej scény kulturistiky a fitness, je, berúc do úvahy najmä posledné súťažné víkendy, výsostne nutné, pre nezainteresovaných však predsa len – jej úsmev je odzbrojujúci, tempo vražedné...ok, sorry, viem, nechala som sa uniesť. Každopádne, má iba 25 rokov, pochádza z Oravy a je prvá, pričom treba podotknúť, že zatiaľ jediná, držiteľka ELITE Pro karty v kategórii bikinifitness.

 

Prečo spomínam tie posledné súťažné víkendy? Nuž, sezónu jeseň 2018 odštartovala skutočne pompézne a žne jeden úspech za druhým. Na populárnej súťaži Arnold Classic v španielskej Barcelone, v silnej konkurencii 29-ich dievčat, získala 3. miesto, o týždeň na to skončila zlatá na IFBB Cup-e vo Zvolene, no a všetko to zvŕšila absolútnym prvenstvom na medzinárodnej súťaži Fitness Mania Classic v Kladne, čím zároveň obhájila aj zisk ELITE Pro karty.  Kto by tipoval už len zaslúžený oddych – mýlil by sa, v týchto chvíľach totiž Beáta finišuje prípravu na XXXVIII. Tatranský pohár v kulturistike a fitness, ktorý sa uskutoční nedeľu 21.10.2018 v Prešove. Vrchol sezóny smeruje na Majstrovstvá sveta v Poľsku, kde je primárnym cieľom získať jeden z cenných kovov, hoci uznáva, že už len samotné umiestnenie v TOP 6 by bol pre ňu veľký úspech.

 

Jej skvelým výsledkom sa vôbec nemožno čudovať, kombinácia genetiky, tvrdých tréningov, striktnej stravy a správne nastavenej suplementácie sa totiž odrbať nedá a je teda dosť možné, že obdobné výsledky 90% z nás nikdy nedosiahne. Čo ma však zaujímalo a čím sa môžme v dnešnom článku inšpirovať je jej tréning – tak ako teda trénujú tí najlepší z najlepších ?

 

„Na svoj tréning potrebujem byť v prvom rade poriadne zregenerovaná a oddýchnutá, prvoradý je, samozrejme, spánok. Plnohodnotných 7-8 hodín je pre mňa ideálny, no pri všetkých povinnostiach, ktoré mám, nie vždy dosiahnuteľný stav. Hlavne v konečných fázach prípravy je môj spánok veľmi ľahký, prebudí ma skutočne čokoľvek, a tak sa, častokrát, uprostred noci, kvôli chrapotu priateľa (Roman, prepáč!), sťahujem do vedľajšej izby. Pokiaľ sa mi nedá zaspať ani tak, čas si krátim vyhľadávaním jedál, ktoré po súťažiach skonzumujem. V tých najzúfalejších časoch som si schopná vytvoriť dokonca podrobnú mapku zaujímavých reštaurácií aj s presným menu v rôznych mestách!“

 

Keď už sme pri tej strave, pred samotným tréningom preferuje úspešná bikinifitnesska len veľmi jednoduché a ľahko stráviteľné jedlo, najčastejšie tak siaha po aljašskej treske s cuketou, pričom poriadnu nálož sacharidov si necháva až po tréningu. A čo je jej najobľúbenejšie? Osobne som tipovala nejakú sladkú ňaminku, keďže sa pýši snáď najväčšou zbierkou sladkostí bez cukru v celej strednej Európe, ale jej odpoveď bola jednoznačná - ryžové cestoviny, kuracie mäso, pasírované paradajky, čierny sezam a ghí maslo!

 

Čo sa suplementácie týka, pokiaľ sa nachádza mimo súťažného obdobia, využíva predtréningovky, pričom nedá dopustiť na WARRIOR CREA PUMP od firmy Warrior Labs, ktorá je vytvorená z látok prírodného pôvodu, bez použitia zdraviu škodlivých éčok či umelých farbív, no a príchuť čierna ríbezľa je pre ňu bezkonkurenčne naj! K tomu nevynechá ani creatín a bcaačky. A čo zahŕňa taká potréningová suplementácia? Creatín, bcaačky, céčko a hydrolyzovaný proteín!

 

Beáta je jedna z mála žien, ktorá pri otázke na najoblúbenejšiu tréningovú patriu neuvádza nič späté s dolnou časťou tela – teda nečakajte žiadne nohy, zadok či lýtka - naopak, najradšej trénuje ramená, hoci priznáva, že práve s požiadavkou na pevné stehná a guľatý zadok sa, u svojich klientiek, stretáva najčastejšie. A aký cvik im odporúča? Jednoznačne cable pull through!

 

Poslednou položkou, ktorú, podľa mňa, dotvára poriadny tréning, je správna hudba v slúchadlách. Beátkin playlist zahŕňa rôzne štýly, avšak najradšej má hudbu z 80.-90. rokov. Je pravda, že keď som si spojila nevinnú blonďavú tváričku s vyjadrením, že pri Marilynovi Mansonovi sa jej drepuje najlepšie – uznávam, skoro ma trafil šľak, ale za vyskúšanie určite stojí zoznam skladieb, pri ktorých trénuje takáto šampiónka! Tak čo, idete do toho?

 

Daft Punk - Derezzed

Gorillaz - Feel Good

Journey - Separate Ways

Little Boots - Eros

Marilyn Manson- Tainted L;ove

Mr. Flash - Motorcycle Boy

The Naked And Famous - Young Blood

Nate Dogg- I Got Love

Red Hot Chilli Peppers- Scar Tissue

Rufus- Sundream