Potreba minerálov a vitamínov v kulturistike (časť 1.)

Vitamíny a minerály sú anorganické látky, ktoré sú nevyhnutné na správne fungovanie nášho organizmu. Starajú sa o správne fyzické a duševné zdravie, podieľajú sa na vstrebávaní živín, napomáhajú budovať svalovú hmotu, sú potrebné na to, aby sme spaľovali tuky. Problém je, že väčšina športujúcej populácie nemá pokrytú potrebu vitamínov a minerálov a túto oblasť zanedbáva. Dnes si o tejto problematike povieme viac. 

Metabolické procesy v ľudskom tele závisia nielen od makroživín (bielkovín, tukov a sacharidov), ale aj od mikroživín (vitamínov a minerálov). Veľa minerálov a vitamínov pôsobí ako životne dôležité koenzýmy a kofaktory pri výrobe bunkovej energie. 

 

Vitamíny

Sú anorganické látky patriace od skupiny mikroživín. Človek si ich nedokáže syntetizovať, a preto musia byť dodávané stravou alebo výživovými doplnkami. V ľudskom tele pôsobia ako katalyzátory biochemických procesov. V prípade aktívnych športovcov nestačí jesť veľa ovocia a zeleniny, je nutné sa zamerať na svoj suplementačný program. Nízka hladina niektorých vitamínov (hypovitaminóza) môže viesť k zníženiu telesnej výkonnosti, v horších prípadoch k vážnym zdravotným problémom. Naopak, aj ich nadmerná konzumácia (hypervitaminóza) nie je žiaduca. Ktoré vitamíny sú v kulturistike najdôležitejšie? Čítajte nižšie. 

Vitamíny rozpustné vo vode:

Vitamín C – je jedným z najrozšírenejších vitamínov a má nezastupiteľné miesto v boji proti prechladnutiu. Robí to hlavne kvôli svojim antioxidačným vlastnostiam, ktoré tiež napomáhajú udržiavať váš imunitný systém v bezpečí pred voľnými radikálmi, s ktorými sa denne stretávame. Vitamín C je tiež dôležitý pre udržanie správneho spojivového tkaniva v chrupavke a v šľachách. Významné miesto má najmä v predsúťažných prípravách kulturistov, kedy je vplyvom vysokej fyzickej záťaže znížená schopnosť organizmu brániť s pred ochorením. Najviac vitamínu C získate z jahôd, brokolice a papriky. 

Vitamín B1 – alebo tiež biotín, napomáha vášmu telu lepšie využívať prijaté sacharidy a živiny na energiu. Ďalšou významnou vlastnosťou biotínu je jeho podpora zdravého nervového systému a prenos nervových vzruchov v bunkách. Najlepší prírodný zdroj vitamínu B1 sú slnečnicové semiačka, pomerne veľké množstvo môžete nájsť v tuniakovi, čiernej fazuli a šošovici. 

Vitamín B2 – alebo tiež riboflavín pomáha telu rozkladať a spracovať bielkoviny, sacharidy a tuky. Podporuje tiež zdravie pokožky. V našich zemepisných šírkach môžeme vitamín B2 získavať z mlieka, ktoré patrí medzi základné potraviny. 

Vitamín B3 – je známy tiež ako niacín a zohráva kľúčovú úlohu pri výrobe energie, pri udržiavaní správneho chodu nervovej sústav a pri správnej funkcii trávenia. Najviac niacínu môžeme získať z kuracích pŕs, tuniaka alebo morčacieho mäsa.

Biotín – je zodpovedný za to, že vaše telo je schopné využívať živiny, ktoré dostáva. Má dôležitú funkciu v metabolizme cukrov, tukov a aminokyselín. Pôsobí ako kofaktor v reakciách cyklu kyseliny citrónovej. Je teda dôležitý pre vznik energie, tak pre transformáciu metabolitov. Je nevyhnutný pre prenos oxidu uhličitého a pre udržanie stálej hladiny krvného cukru. Biotín sa viaže na rôzne aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre rast a obnovu buniek a tkanív. Môžete ho nájsť v pečeni, strukovinách, paradajkách a v mandliach.

Kyselina listová – je obzvlášť dôležitým vitamínom pre ženy, ktoré čakajú dieťa alebo sa pokúšajú otehotnieť, pretože pomáha predchádzať vzniku porúch neurónov. Pomáha tiež pri reprodukcii nových buniek v tele a predchádza vzniku anémie. Dostatočné množstvo kyseliny listovej nájdete v šošovici, fazuli, špargli a v špenáte. 

Vitamíny rozpustné v tukoch:

Vitamín A – alebo tiež beta-karotén a retinol má primárnu funkciu v zabezpečovaní zdravého zraku  pomáha udržiavať v poriadku imunitný systém. Hrá dôležitú úlohu pri raste kostí a je dôležité, aby ho v dostatočnej miere konzumovali najmä mladí ľudia. Významný je tiež ako vitamín predchádzajúci vzniku zhubných nádorov. Najlepšie zdroje vitamínu A: rybí tuk, pečeň, mlieko, maslo, mrkva, petržlen, rajčiny, špenát, marhule, paprika.

Vitamín D – je ďalší vitamín, ktorý pôsobí ako antioxidant a pomáha podporovať zdravý imunitný systém. Vitamín D nie je skutočný vitamín, ale prohormón a označuje skupinu ktorú nazývame vitamíny od D1-D5, z toho najviac zastúpený v tele je vitamín D3. Vitamín D3 ovplyvňuje až 60 génov a hrá nezastupiteľnú úlohu pri vstrebávaní vápnika z čreva. Okrem toho pomáha aj s prietokom krvi a zohráva kľúčovú úlohu pri obnove tkanív. Vitamín D sa nachádza najmä v mlieku a v celých vajciach. 

Vitamín E – je silný antioxidant a podporuje správnu funkciu imunity. Obnovuje tkanivá, čo je dôležitá vlastnosť najmä, ak je váš cieľ naberanie novej svalovej hmoty. Prírodný vitamín E v sebe ukrýva až osem rôznych chemických zlúčenín. Syntetický vitamín E obsahuje len jednu zlúčeninu – alfa-tokoferol. Tá je v ľudskom tele najaktívnejšia a najlepšie využiteľná.

Vitamín K – je často označovaný ako zabudnutý vitamín, pretože aj napriek tomu, že má silné vlastnosti, veľa ľudí o ňom ani nevie. Zohráva kľúčovú úlohu pri zrážaní krvi, svoje miesto má pri výstavbe kostí a pri predchádzaní srdcových chorôb. Celkovo existujú tri druhy vitamínu K (K1, K2, K3). Najvýznamnejší je vitamín K2. Je najlepším vitamínom prevencie osteoporózy, zvyšuje pevnosť kostí a zároveň čistí cievy. 

 

Mohlo by Vás zaujímať

Ako si vybrať ten správny PROTEÍN?
Ako si vybrať ten správny PROTEÍN? 01.08.2018

Proteínové nápoje sú medzi športovcami veľmi populárne. Vo svojom portfóliu...

Všetko čo potrebuješ vedieť o proteíne
Všetko čo potrebuješ vedieť o proteíne 01.08.2018

Proteíny sú základnou stavebnou látkou ľudského tela, hlavne pre svalovú...