Prohormóny a SARMs - ako na prvý cyklus?

Užívanie takých látok, akými sú prohormóny a SARMs s cieľom rastu svalstva, a zároveň zvýšenia výkonnosti, sa stalo v posledných rokoch veľmi populárne. Jednoznačným dôvodom je ich preukázaná účinnosť a pri dodržaní všetkých opatrení aj bezpečnosť. Poďme však postupne - prohormóny a SARMs, o čo sa vlastne jedná?

Prohormóny sú synteticky vyrábané látky, ktoré sú v tele schopné konverzie na látky podobné steroidom, čo znamená, že aj ich účinky sú minimálne podobné, rovnaké ak aj nie väčšie.

SARMs sú selektívne modulátory androgénnych receptorov. Látky, ktoré majú rovnaké a dokonca v niektorých prípadoch silnejšie účinky než anabolické steroidy, avšak rozdiel je skutočne výrazný - vďaka spomenutej selektivite sa viažu výlučne na receptory svalov a kostí, čím sa eliminuje riziko vzniku negatívnych vedľajších účinkov.

Obe spomenuté substancie sú určené výlučne pre zdravých jedincov, pričom veková hranica je minimálne 18 rokov. V ideálnom prípade by malo ísť o cvičencov, ktorí majú za sebou niekoľkomesačný až niekoľkoročný kvalitný tréning doplnený správnou výživou. Ide o to, že jedine v kombinácii vhodne zvoleného tréningu, ktorý vysiela signály k rastu, so stravou bohatou na dostatok bielkovín, sacharidov aj tukov, vykazujú tieto produkty skutočne extrémne výsledky. 

V porovnaní s anabolickými steroidmi sa hovorí o zlatej strednej ceste, no napriek tomu - siahnuť by ste po nich mali až po vyčerpaní svojho prirodzeného potenciálu, ak dlhodobo stagnujete a jednoducho sa chcete posunúť o level vyššie.

Na samotnom začiatku je vhodné zvoliť jedno až dvojzložkový produkt, nikdy sa neodporúča ako možnosť prvej voľby výrobok obsahujúci viac než dve účinné látky. Počas cyklu je zakázané konzumovať alkohol, iné omamné látky či prekračovať odporúčané denné dávkovanie. Čo sa týka kombinácie s produktami podobného typu – vždy sa obráťte na rady skúsených odborníkov. 

Adekvátna dĺžka cyklu sa pohybuje v rozmedzí 4 – 6 týždňov, po nich nasleduje prestávka v užívaní. Jej dĺžka sa odvíja od samotného cyklu a mala by trvať minimálne rovnako dlho. Netreba zabúdať ani na to, že čím väčšia sila sa v daných suplementoch ukrýva, tým väčšiu pozornosť treba venovať období po ukončení cyklu a zaradiť tak produkty z kategórie PCT.

Obdobie po cykle je rovnako dôležité (ak aj nie viac) než cyklus samotný - spája s  určitým poklesom sekrécie vlastného testosterónu, zvýšenou hladinou estrogénu či zhoršením celkovej psychickej aj fyzickej kondície. Cieľom je teda naštartovať vlastnú produkciu testosterónu a zachovať čo najväčšie množstvo nadobudnutej svalovej hmoty a sily. 

K tému ďalšieho cyklu – o ňom môžte uvažovať až po ukončení prestávky, následne môžte zvoliť produkt, ktorý obsahuje iné zložky a pokojne môžu byť aj tri.

Je potrebné však stále myslieť na to, že naberanie svalovej hmoty je dlhodobý proces, úspešný jedine vtedy, pokiaľ bude vaše zdravie 100% , doplnené správne zvoleným tréningom a kvalitnou stravou! Tak teda – naberaniu zdar!