Prohormóny a vrcholový šport

Prohormóny predstavujú látky, ktoré sú špeciálne vytvorené pre športovcov, a tak sa od ich vzniku stali bodom záujmu veľkého množstva amatérskych, rovnako tak profesionálnych atlétov. Ich pozitívne účinky na zvýšenie výkonnosti, sily a svalovej hmoty oslovili tisíce užívateľov po celom svete. Okrem toho sa ihneď po objavení ujali svojho miesta a vyplnili dieru na trhu. Ich pozícia je priamo uprostred, kedy na jednom konci stoja komerčné doplnky výživy a na druhom anabolické steroidy. Suplementy boli pre niektorých športovcov príliš „slabé“ a anabolické steroidy predstavujú zase veľké riziko poškodenia zdravia, rovnako tak sa o ne zaujímajú vlády jednotlivých krajín a obmedzujú ich legislatívou. 

Hoci prvé doložené správy o zneužívaní anabolických steroidov v športe pochádzajú z roku 1950, použitie prohormónov v športe je pomerne nové. Prohormóny v USA boli dlhú dobu postavené mimo zákon. Zákon o anabolických steroidoch z roku 1990 definoval anabolické steroidy ako:

akýkoľvek liek, či hormonálnu látku, ktorá podporuje rast svalov fyziologicky podobným spôsobom ako testosterón“,

zatiaľ čo prohormóny neboli klasifikované ako anabolické steroidy a mohli byť zakúpené legálne ako potravinové doplnky.

Prvé zaznamenané použite prohormónov vo svete športu sa datuje do roku 1996, kedy americký chemik Patrick Arnold vyvinul komerčnú, životaschopnú formu prohormónu – androstenediónu. 

Patrick Arnold je špičkový chemik a zároveň špičkový atlét

Kto je Patrick Arnold?

Patrick je americký chemik, ktorý je známy najmä v oblasti zvyšovania účinnosti športových doplnkov. Je spojený s prohormónom androstenedión (alebo tiež ANDRO). Neskôr stál pri zrode ďalších účinných látok: 4-AD, 1-AD. Práve posledne menovaný prohormón je považovaný za jeden z najúčinnejších prohormónov na svete. Dnes je Patrick vo vedeckom tíme firmy E-pharm a predstavuje hnaciu silu číslo jedna vývinu potravinových doplnkov v USA.

Na ľudí veľmi pozitívne pôsobilo, že za vývojom prohormónov stojí práve človek, ktorý im môže ísť príkladom. Absolútne si získal dôveru športovcov v celých USA.

Androstenedión

Tento zázračný prohormón vyvolal búrku vo svete športu a to najmä v baseballe. Americkí športoví reportéri boli nadšení veľkými úspechmi baseballovej hviezdy Marka McGwireho, držiteľa národného rekordu v homerunoch za rok 1998. Práve jeho úspechy stáli za sporom o to, či sú alebo nie sú prohormóny povolené.  

Mark McGwire rekordér v homeranoch roku 1998

Mark McGwire

Tento skvelý baseballový hráč začal užívať doplnok výživy androstenedión v sezóne 1998, kedy sa stal držiteľom národného rekordu v odpálených nechytateľných homerunoch. Bolo ich dokopy 70. V tom období bol androstenedión legálnym doplnkom výživy, bežne dostupný na pultoch predajní a vo fitkách. Potom, čo prezradil, že užíva tento doplnok výživy, jeho predaj vzrástol na neskutočne vysoké množstvá po celej USA. Neskôr s stal predmetom množstva debát dopingových a športových komisárov.

Len čo bola preukázaná účinnosť prohormónov, na trhu sa objavili ďalšie, ako napríklad:

 • androstenediol,
 • 1-4-androstadienedione,
 • 5 alfa androstenediol,
 • norandrostenediol.

Tieto látky boli predávané niektorými firmami, Niektoré z nich mali schopnosť metabolizovať v ľudskom tele na testosterón, zatiaľ čo iné metabolizovali na anabolické hormóny boldenone, nandrolone alebo dihydrotestosterón (DHT).

Prohormóny zažili svoj najväčší boom na konci 90. rokov a to najmä v USA. V tom období sa jednalo o absolútny prielom v suplementácii. Po baseballistoch ich pozitívne účinky na zlepšenie výkonnosti a rast svalovej hmoty vyskúšali ďalší športovci (hráči amerického futbalu, kulturisti a vzpierači).

 

Prečo športovci užívajú prohormóny?

Z veľmi jednoduchého dôvodu, chcú byť silní, väčší, rýchlejší a chcú vykonávať šport na vyššej úrovni. Prohormóny sa nachádzajú niekde medzi anabolickými steroidmi a suplementmi (testosterónové boostry). Jedná sa o zlúčeniny, ktoré pôsobia ako chemické prekurzory hormónov a steroidov. Inými slovami prohormóny obsahujú prvky, ktoré telo potrebuje, aby si steroidy vytvorilo samo. 

Netrvalo dlho a tieto zázračné látky postupne prenikali aj do Európy. Ich najväčšie zastúpenie sa prejavilo vo Veľkej Británii. Prohormóny sú tam aj dnes veľmi populárne a vďaka  veľkému množstvu pozitívnych štúdií a poznatkov ich využívajú športovci vo svojich prípravách. Anabolické steroidy sa stali záujmom vlád z jediného dôvodu a to preto, že sa v skutočnosti jedná o lieky pre chorých ľudí. Obchodovať s týmito komoditami nie je žiadané z morálnych, zdravotných, rovnako tak ekonomických dôvodov. Aj to je jeden z bodov prečo úspešné firmy vložili veľké množstvo kapitálu do vývoja produktov, ktoré sú určené pre športovcov, teda prohormónov.

Prohormóny a kulturistika

A keď sú prohormóny určené pre všetkých športovcov, ich vlastnosti využívajú najmä kulturisti. V širokom spektre pozitívnych účinkov môžete od prohormónov očakávať nasledovné:

 • nárast masívnej svalovej hmoty,
 • hypertrofia čistej svalovej hmoty,
 • zlepšenie svalovej definície,
 • extrémne prekrvenie svalov,
 • lepšia tréningová kapacita,
 • rýchlejšia regenerácia svalov,
 • zlepšenie proteosyntézy.

To je relatívne dosť dôvodov na to, aby sa tu návštevník pozastavil a s prohormónmi sa začal zoznamovať. Keďže sa jedná o extrémne silné látky, k ich užívaniu treba pristupovať maximálne zodpovedne. Treba ich užívať v odporúčaných dávkach a hlavne v cykloch. Netreba tiež zabúdať na PCT.

Rozmýšľali ste niekedy prečo sú najlepší kulturisti práve v USA, a prečo sú aj kondiční kulturisti v štátoch iní než inde na svete? Tajomstvo je odhalené, za všetkým stoja extrémne zlúčenininy – prohormóny.