Prohormóny, ako si vybrať ten správny

O tom, že prohormóny majú pozitívny vplyv na rast svalovej hmoty je nespochybniteľný fakt a potvrdzujú to nielen množstvá výskumných štúdií, ale najmä reálne výsledky skutočných užívateľov. Siahnuť po prohormónoch možno v prípade, ak chcete nabrať svalovú hmotu, schudnúť alebo v tzv. RECOMP obdobiach (obdobie súčasného naberania svalovej hmoty a redukcie telesného tuku).

Na to, aby sa človek dostal do cieľa, ktorý si vytýčil, musí byť oboznámený s jednotlivými prohormónmi, ich vlastnosťami a účinkami. V skratke vám najfrekventovanejšie PH predstavíme a popíšeme si ich najprednejšie vlastnosti.

Prohormóny (ďalej len PH) je možné rozdeliť do štyroch kategórií:

  1. PH určené na naberanie čistej svalovej hmoty, vhodné aj do RECOMP období
  2. PH určené na nárast masívnej svalovej hmoty
  3. PH nápomocné pri spaľovaní tuku
  4. Ostatné (PH určené na zvýšenie vytrvalosti a koncentrácie)

Nás budú najviac zaujímať látky z prvých dvoch kategórií, teda látok určených na nárast svalovej hmoty.

PH určené na naberanie čistej svalovej hmoty: (Epistane, Trenavar, Dymethazine – DMZ, Methylstenbolone, Halodrol)

Epistane - predstavuje vhodný prohormón pre úplných začiatočníkov. Jedná sa o nemetylovaný PR, ktorý je zároveň veľmi silnou anti-estrogénovou zlúčeninou. Má 12x silnejšiu schopnosť väzby na androgénny receptor než testosterón. Ako jediný má schopnosť budovať svalovú hmotu aj v období diéty. Najčastejší svalový prírastok je 8-10 kg v jednom cykle (1 mesiac) pri dávkovaní 20 - 30 mg denne. Dávka sa odporúča konzumovať s jedlom obsahujúcim tuk.

Trenavar – jedná sa o relatívne novú PH zlúčeninu. Je desaťnásobne viac androgénový než testosterón. Od anabolického steroidu trenbolónu sa líši v tom, že má 17-ketónovú skupinu, kde trenbolón má 17b-hydroxy skupinu. Medzi užívateľmi je obľúbený najmä kvôli jeho schopnosti pôsobiť na nárast čistej svalovej hmoty, zvyšuje hustotu svalstva a zabezpečí brutálne prekrvenie svalov.

Dymethazine DMZ – podobný ako anabolický steroid Masterone. Orálna forma z neho robí oveľa účinnejšiu zlúčeninu. Predstavuje vynikajúcu zmes, ktorá v sebe ukrýva nulové zadržiavanie vody, extrémne napumpovanie svalov a prírastky absolútne čistej svalovej hmoty. Pri porovnávaní s anabolickými steroidmi má rovnakú silu ako testosterón propionát alebo stanozolol. Svalové zisky sú v priemer 5 kg. Počas užívania je nutná kombinácia s kvalitnou diétou (stravou bohatou na bielkoviny) a suplementáciou.

Methylstenbolone – známy tiež pod názvom M-Sten. Relatívne nová zlúčenina určená k nárastu svalovej hmoty, sily a celkového objemu. Aj keď svalové zisky nie sú vysoké, sú extrémne kvalitné. Jeho hlavným benefitom je jeho bezpečnosť pri užívaní.

Halodrol – PH začiatočníkov určený ak je vašim cieľom nárast čistých svalov a sily. Za zmienku stojí jeho pozitívny vplyv na prekrvenie svalov. Je vyhľadávaným produktom v predsúťažnom období kulturistov. Zlepšuje vytrvalosť a skracuje dobu potrebnú na regeneráciu svalstva. Účinky je možné v niektorých prípadoch zaznamenať až po niekoľkých týždňoch užívania (najčastejšie sa udávajú dva týždne). Dĺžka cyklu by nemala prekročiť 6 týždňov.

PH určené na nárast masívnej svalovej hmoty: (Alpha-1, MAX LMG)

Alpha-1 – pokiaľ je vašim cieľom nárast brutálne veľkej svalovej hmoty je Alpha-1ideálnym PH. Svalové zisky sú impozantné a pohybujú sa v rozmedzí 8 – 12 kilogramov. Na zaznamenanie týchto výsledkov častokrát postačujú kratšie cykly 2 – 4 týždne.

MAX LMG – určený pre všetkých, ktorí chcú mať veľké svaly a chcú byť aj silní. MAX LMG predstavuje nemethylovaný PH, čo znamená, že sa v tomto prípade nemusíte obávať poškodenia pečene. Tým, že nearomatizuje, nehrozia ani nepríjemné estrogénové prejavy ako je gynekomastia. Je dostatočne účinný ako samostatný PH v cykle. V kombinácii s inými PH sa z neho stáva beštia. Je určený pre začiatočníkov, rovnako tak pre pokročilých. Z dôvodu polčasu rozpadu je nutná častejšia aplikácia počas dňa.

Vyššie sme si popísali základné druhy PH, ktoré sú medzi cvičencami najčastejšie používané. Druhov PH je samozrejme oveľa viac, no na ich popísanie by nestačia ani kniha. Okrem toho, že PH sú vyhľadávané kvôli ich sile a bezpečnej aplikácii, čoraz viac ľudí po nich siaha aj z dôvodu čoraz väčšieho množstva falzifikátov anabolických steroidov na čiernom trhu.