Prohormóny ... na čo treba počas ich užívania myslieť

Z času na čas sa v médiách mihne správa, v ktorej šikovní redaktori vykresľujú osud mladého človeka, ktorého vnútorné orgány (najčastejšie pečeň) skolabovali po užití steroidov alebo „iných“ bližšie nešpecifikovaných látkach, určených na rast svalovej hmoty. Je to pre nich ideálna príležitosť ako rozvíriť hladiny. Tento článok vznikol ako reakcia na správy takéhoto druhu, pretože odvysielané reportáže sú väčšinou skreslené a divákom predkladajú len jednu stránku tejto problematiky. Nasledujúci článok je určitý návod alebo spôsob, ktorým chceme ľudí poučiť o tom, čo by počas užívania prohormónov (ďalej len PH) nemali robiť a aké konanie je absolútne neprípustné.

U úvode si musíme vysvetliť tú najdôležitejšiu, aj keď pomerne často omieľanú frázu, ktorá pri hlbšom zamyslení nájde uplatnenie v každej sfére života:

„Všetkého priveľa škodí“

Aj pizza je dobrá a relatívne neškodná pokiaľ ju nekonzumujete trikrát denne päť dní v týždni. Ľudia a najmä mladí cvičenci sú na ceste za veľkými svalmi ochotní urobiť všetko. Kopírujú tréningy profesionálnych športovcov, ich stravovacie plány, suplementačné rozpisy a v tomto duchu sa riadia aj pri užívaní špeciálnych produktov, ktoré sú určené na podporu rastu svalovej hmoty. Zrazu sa z nich stávajú samozvaní odborníci, lekári a chemici, a to až do bodu, kedy zistia, že je niečo zlé. Najčastejšie ich na to upozornia zmeny v ich zdravotnom stave.

Neschvaľujeme a nepodporujeme užívanie anabolických steroidov, ale...

Pred pár dňami sme v médiách zahliadli pomerne rozsiahlu reportáž, ktorá sa venovala práve anabolickým steroidom a ich účinkom, v ktorej vystúpil aj známy slovenský odborník v tejto problematike Ing. Igor Kopček. Redaktori sa ho pýtali na konkrétny prípad mladého Žilinčana, ktorý ako tvrdí skončil s vážnym poškodením pečene v nemocnici po užití 20 tabliet nemenovanej dopingovej látky. Inžinier Kopček poukazoval na to, že riziko tak vážneho poškodenia zdravia po 20 orálne užitých tabletkách je prakticky nemožné. Čo je dôležité a na čo treba brať ohľad je:

  • dĺžka doby užívania,
  • poznať zdroj a pôvod.

Rovnaká rovnica platí aj na PH

Anabolické steroidy sme v tomto článku spomenuli úmyselne, pretože PH sú adekvátnou alternatívou týchto látok a rovnaké pravidlá platia aj pri ich kúpe a aplikácii. Ľudia si ich často zamieňajú s „bežnými“ suplementmi a o zvýšení denného dávkovania rozhodujú, ako keby sa jednalo o proteín. To je veľká chyba a takéto nezodpovedné správanie môže mať katastrofálne účinky. Veľkým rizikom kúpy akéhokoľvek výživového produktu z neovereného zdroja je jeho škodlivosť. Takéto látky sú väčšinou vyrábané v pivniciach a garážach lacnou pracovnou silou, a takto vyrobené látky môžu vážne poškodiť zdravie.

Ako sa mám správať a aké pravidlá mám dodržiavať počas užívania PH?

1. Čítajte pozorne etiketu!

Koľkí z vás si pred kúpou PH prečítajú kompletne celé znenie etikety? Predpokladáme, že sa dostanete tak po opis produktu a jeho zloženie a tam to končí. Dôležité informácie sú však aj na konci. Každý produkt obsahuje Varovanie alebo Upozornenie, pre koho je vhodný a komu sa určite neodporúča. Ak si aj napriek tomu, že nie ste vhodným adeptom na užívanie takéhoto produktu, výrobok zakúpite, zodpovednosť za svoje zdravie je len vo vašich rukách.

2. Nezvyšujete si svojvoľne dávkovanie!

Rozpis ako konkrétny produkt užívať je tiež súčasťou etikety produktu. Množstvo kapsúl alebo tabletiek je odporučený každým výrobcom a vzhľadom na silu týchto látok je nutné ho dodržiavať. Ak si myslíte, že prekračovanie týchto hodnôt vám pomôže rýchlejšie vybudovať svalstvo, ste na veľkom omyle. Rast a budovanie kvalitnej svalovej hmoty je proces dlhodobého a disciplinovaného prístupu. Impozantné svaly sa vám nepodarí vybudovať za mesiac.

3. PH užívajte v cykloch!

Vzhľadom na silu, ktorou PH disponujú je najideálnejšie ich aplikovať v cykloch. Najčastejšie sa udáva dĺžka jedného mesiaca, po ktorom by mala nasledovať prestávka podporená produktmi PCT, ktoré napomáhajú telu rýchlejšie sa revitalizovať. Aj to je oblasť, v ktorej majú užívatelia PH najväčšie nedostatky. Sú ochotní obetovať peniaze na kúpu PH na budovania svalstva, no nie sú schopní investovať peniaze aj do obdobia po cykle. Aj keď si to neuvedomujú, aj PCT je rovnako dôležité obdobie. Pokiaľ toto obdobie zvládnete, lepšie výsledky môžete očakávať už v najbližšom cykle. Dlhodobým užívaním vysokých dávok môže dôjsť k poškodeniu zdravia jedinca!

4. Dodržiavajte správnu životosprávu!

Cvičenie a kulturistika nie je o tom, že si v piatok večer oblečiem obtiahnuté tričko, idem na diskotéku, opijem sa na kašu. Kulturistika je hlboká filozofia a životný štýl a konzumácia nadmerného množstva alkoholu do nej nepatrí. Zvlášť závažná je vzájomná kombinácia alkoholu a PH, pretože to predstavuje enormnú záťaž na vašu pečeň. Poškodenie alkoholom je jednou z najčastejších príčin poškodenia pečene u človeka. Existuje priama súvislosť medzi množstvom skonzumovaného alkoholu a rozvojom pečeňového ochorenia. Ľudia potom lamentujú, hľadajú zdroj svojich problémov práve v PH, no problém je úplne niekde inde.

5. Absolvujte pravidelné lekárske prehliadky!

Posilňovanie alebo kondičná kulturistika je špecifickým odvetvím športu. Väčšina ľudí má upravenú stravu, užíva suplementy, trénuje niekoľkokrát do týždňa. Pri hlbšom zamyslení zistíme, že ich prístup je porovnateľný s profesionálnymi športovcami. Profesionáli ale majú okolo seba servis, ktorý pozostáva od trénerov, cez fyzioterapeutov až po lekárov, ktorí sa starajú o ich zdravie. My začíname svoj zdravotný stav riešiť až vtedy, keď sa objavia prvé negatívne príznaky. Po osemnástom roku života máme právo na preventívnu prehliadku u lekára každé dva roky. Keď absolvujete krvné testy, budete presne vedieť, ako ste na tom, a či môžete ísť vo svojej príprave na plný plyn. Prevencia je najlepší prístup ako ostať zdravý!