SARM vs prohormóny

Už ste počuli o SARMS? Jedná sa o selektívne androgénne receptorové modulátory. Predstavujú dokonalú alternatívu anabolických steroidov. Predstavujú priam zázračné látky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť takú postavu, po ktorej túžite. Všetko veľmi ľahko, rýchlo a bezpečne.

Už ste počuli o SARMS? Jedná sa o selektívne androgénne receptorové modulátory. Predstavujú dokonalú alternatívu anabolických steroidov. Predstavujú priam zázračné látky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť takú postavu, po ktorej túžite. Všetko veľmi ľahko, rýchlo a bezpečne.

Čo sú SARM látky?

SARM alebo selektívne androgénne receptorové modulátory obsahujú androgény. Androgény sú zvláštny druh hormónov, ktoré pôsobia ako ligandy (molekula spojená s inou molekulou), ktoré sa pripájajú na bunkové receptory androgénu. Tieto receptory sú integrované v zloženom signálnom potrubí, ktoré v konečnom dôsledku vedie k väčšej expresii jednotlivých génov. Vďaka tejto väzbe na androgénne receptory zapríčiňujú anabolické steroidy a prohormóny nárast svalovej hmoty. 

SARM je liek, ktorý môže buď pôsobiť ako blokátor alebo môže stimulovať hormonálne receptory za rôznych podmienok. V prípade, že môže blokovať alebo stimulovať receptor v selektívnom tkanive, je schopný napodobňovať prospešné účinky v jednom tkanive a zároveň minimalizovať nežiaduce účinky prírodných alebo syntetických steroidných hormónov v iných tkanivách. Tieto zlúčeniny sú absolútnou novinkou a v súčasnosti sú v testovacom programe viacerých 

Ako vznikli SARM?

Steroidy v medicíne sa predpisujú z dvoch dôvodov: 

  • hormonálna substitučná liečba,
  • znižovanie svalovej hmoty z rôznych dôvodov (osteoporóza, rakoviny, poranenia, úrazy).

 

Problémy s anabolickými steroidmi alebo substitučnou terapiou testosterónom vyplývajú z ich nežiaducich negatívnych účinkov na zdravie pacienta. Ak sú SARM schopné stimulovať receptor selektívnym spôsobom, tak na tkanivo (v našom prípade kosti a svaly)  je možné imitovať blahodarné účinky aktivácie androgénov vo svaloch a zároveň minimalizovať riziko vzniku negatívnych vedľajších účinkov. 

Je to práve táto špecifickosť, ktorá robí tieto modulátory schopné selektívneho pôsobenia. Zvyšujú množstvo svalovej hmoty pri súčasnom znížení alebo eliminácii nežiaducich vedľajších účinkov. SARM sú teda vhodnou alternatívou k doteraz predpisovaným steroidom. 

Výhody užívania SARM pred aplikáciou anabolických steroidov:

  • orálna forma užívania  (nie je nutná injekčná aplikácia)
  • obdobné účinky ako pri užívaní testosterónu (zvýšenie svalovej hmoty, sily, posinenie libida, zníženie hladiny tuku)
  • bez konverzie na DHT (dihydrotestosterón)
  • bez premeny na estrogén
  • žiadna pečeňová toxicita
  • nezistiteľné dopingovými testami

Najobľúbenejšie druhy SARM:

LGD-4033 – silný, nesteroidný, určený najmú pre kulturistov, ktorí chcú zvýšiť svalovú hmotu a znížiť množstvo podkožného tuku.

Ostarine (MK-2866) – selektívny pre anabolické činnosti v určitých ARS, ideálny pre udržanie a zvýšenie svalovej hmoty a recomping.

S4 (Andarine) - selektívny pre kostné tkanivo, zameriava sa na liečbu osteoporózy. Neprodukuje vedľajšie účinky na rast prostaty.

GW 501516 (Cardarine) – spaľuje tuk a chráni svalovú hmotu pred stratou. Pomôže vám dostať tréningy na novú úroveň. Známy ako kráľ vytrvalostných doplnkov. Nejedná sa o SARM ale skôr o agonistu receptora PPAR.

MK 677 (Nutrobal) – zvyšuje sekréciu rastového hormónu a rastového faktoru IGF-1.

RAD140 – vyšší anabolický efekt než u steroidov. Veľké svalové prírastky v kratšom čase.

SR9009 - sa viaže na Rev-erbα (jednu z prírodných molekúl tela), ktorá ovplyvňuje metabolizmus lipidov a glukózy v pečeni.

YK11 – považovaný za najsilnejší SARM, oveľa účinnejší než samotné steroidy. Ovplyvňuje hladiny myostatínu 

 

SARM vs. prohormóny

Prohormóny boli na trhu oveľa skôr než SARM produkty. O SARM by sme mohli pokojne povedať, že sú modernou verziou anabolických steroidov. Môžu byť podávané orálne, minimalizujú účinky vyšších hladín testosterónu v krvi, sú určené k liečbe rôznych chorôb, na ktoré sa využívali alebo ešte stále využívajú steroidy. 

Podľa štúdie, ktorú realizovala svetová antidopingová agentúra (WADA), približne desatina svetovej atletickej populácie používa SARM (najmä Ostarine) s cieľom zvyšovať svoju výkonnosť a pritom sa nebáť o svoje zdravie. 

Využitie produktov SARM má svoje opodstatnenie aj v kombinácii s prohormónmi alebo ako premostenie obdobia medzi steroidovými cyklami, kedy vám pomôžu uchovať maximum nadobudnutej svalovej hmoty a sily, pričom bude telo bez problémov regenerovať. 

Ich vzájomnou kombináciou s prohormónmi si len pomôžete a môžete tak zaznamenať masívny rast svalovej hmoty a sily. Okrem toho kombinácia SARM látok a prohormónov je vhodná aj do predsúťažných diét a do obdobia Recomp (súčasné naberanie svalovej hmoty a redukcia tukového tkaniva). 

Všetky najbezpečnejšie a overené SARM a PH produkty nájdeš TU.