„Stáť na pódiu je fajn, ale stáť na pódiu ako víťaz je najkrajší pocit aký poznám." Lukáš Gabriš.

„...volám sa Lukáš Gabriš, som pôvodom z východného Slovenska z mesta Vranov nad Topľou. Pochádzam zo skromných pomerov, vyrastal som bez otca, moja mama nás vychovala úplne sama. Som slušný, cieľavedomý, no veľmi tvrdohlavý – čo si zaumienim, to určite dokončím a je mi jedno, ako ťažké to bude. Bývam sebecký – človek musí v prvom rade myslieť na svoje šťastie, až potom môže obšťastňovať ostatných. Považujem sa za verného priateľa aj kamaráta – to ma naučila mama a vlastne aj bodybuilding. Keď som už pri ňom, svoj šport milujem telom aj dušou! Verím v spravodlivosť, niekto tomu hovorí aj karma no ja tým žijem – proste sa správaj k druhým tak, ako chceš aby sa iní správali k tebe..."

 

Spomínaš si na svoje začiatky v kulturistike? 

Asi ako u väčšiny chalanov v mojom veku – Arnold Schwarzenegger a Silvester Stallone boli moji odvekí hrdinovia a ja som tak strašne moc túžil vyzerať ako oni! Okolo 15stky som už cvičil doma – brušáky a kliky, nič náročné. Neskôr začala moja mama chodiť do posilky a „taktne“ mi naznačila, že by som mohol trošku pribrať – nakoniec to bola práve ona, kto ma tam prvýkrát dovliekol, hoci vtedy ešte netušila ako veľmi ma to chytí. Nuž a odvtedy vlastne cvičím...

Začiatky boli ....kurnik ťažké! Rýchlo som pochopil, že musím nabrať veľa svalov, no keďže nemám najlepšiu genetiku, šlo to pomaly – z toho som bol veľakrát frustrovaný. Mám však v povahe nevzdávať sa – makal som ešte viac a tvrdšie! 

Zhruba v tom čase si ma všimol Igor Kopček a navrhol mi, aby som sa skúsil pripraviť na majstrovstvá v junioroch.

To bola tvoja prvá súťaž? Ako dopadla?

Presne tak – prvá diéta, príprava a súťaž po štyroch rokoch tréningu. Pamätám si, že som zažil taký hlad ako nikdy predtým, mal som hroznú chuť na jablko, tak som sa na to Igora opýtal, no každý, kto ho pozná vie...alebo to poviem inak, zdrbal ma ako psa. Potom som sa už radšej na nič ani nepýtal, jedol som len to, čo mi bolo povolené – bez otázok. Bolo to niečo úplne nové a naozajstná drina, ale zvládol som to!

Samotná súťaž sa konala v mojom rodnom meste, atmosféra bola neskutočná – nakoniec som skončil na 3. mieste. Už tam som však cítil, že toto bude moja životná cesta, do kulturistiky som sa zamiloval a som v tom dodnes!

To ma vždy najviac zaujíma – čo všetko obnáša príprava na súťaž? A čo všetko to pre teba znamená?

Sebazaprenie, disciplínu, drinu a hlavne – chuť vyhrávať. Pre mňa to znamená veľmi veľa najmä po emocionálnej stránke – denno-denne posúvam svoje limity a snažím sa byť najlepšou verziou seba samého. Súťažím sám so sebou, pretože to čo robí niekto iný je mimo moje sily. Sústredím sa iba na seba a nič iné ako výhra ma nezaujíma, lebo...stáť na pódiu je fajn, ale stáť na pódiu ako víťaz je najlepší pocit, aký poznám.

Más niekoho s kým konzultuješ stravu a tréning?

Diétu aj tréning si robím sám. Mám roky skúseností, trénujem aj iných a svoje telo dobre poznám - nemalo by to logiku nechať sa trénovať niekým iným.

Silné a slabé partie Lukáša Gabriša?

Za svoju silná partiu považujem  svoju myseľ.

Ako vyzerá tvoj aktuálny tréning?

Mením to, ale aktuálne trénujem 2+1 3+1. Tréning A – kvadricepsy a hamstringy, tréning B – prsia a lýtka, tréning C – chrbát a brucho, tréning D – ramená, trénig E- biceps, triceps. V príprave je to iné, tri dni za sebou cvičím a potom mám voľno.

Ako vyzerá tvoja aktuálna strava? 

 1. jedlo 

130g ovsených vločiek, 30g medu, 2 celé vajcia, 8 vaječných bielkov, 2 kúsky žitného chleba, 50g špenátu, 1 pomaranč

Suplementácia: 1 balíček animal pack, 3000mg omega 3, 2000mg CLA, D3 25000iu, pestrec mariásnky, kurkuma, zázvor,BCAA a EAA.

2. jedlo

250g hovädzieho mäsa, 130g basmati ryža, 100g zelených fazuliek

3. jedlo

130 ovsených vločiek, 30g medu, 2 celé vajcia, 8 vaječných bielkov, 10 ryžových chlebíkov, 50g špenátu, 1 pomaranč

 

4. jedlo

250g hovädzieho mäsa, 130g basmati ryža, 100g zelených fazuliek

5. jedlo

130g vločiek, 60g proteín 

Suplementácia: 3000mg omega 3 

Pred tréningom si dávam odmerku creapump a v príprave decimate eca, adipokill, chimaera či trash.

A čo tvoje obľúbené jedlo?

Pečené kuracie stehná, pečené zemiaky a uhorkový šalát, to je z tých zdravších alternatív. Čo sa týka nezdravostí, mám rád hocičo sladké s makom alebo potom také tie obyčajné veci ako je chlieb s maslom a džemom. Našťastie, už nie som na to tak upnutý ako kedysi, našiel som si balans – raz do týždňa si dám niečo na čo mám chuť, len to už nie je obžerstvo.

Máš v zásobe nejaký recept, na ktorý nedáš dopustiť? Prezradíš?

Jednoduché mleté hovädzie s ryžou alebo bezlepkovými cestovinami – zaberie mi to 15 minút a nikdy nesklame.  Potrebujem len chudé mleté hovädzie mäso, paradajkový pretlak, bylinky, cesnak a cestoviny – recept podľa mňa hovoriť nemusím, ale je to rovnako vhodné pre bodybuilderov ako aj bežných ľudí.

Ako dokážeš spojiť všetky pracovné, súkromné, tréningové povinnosti a nezblázniť sa z toho?

Trvalo to roky ale opäť – musel som si nájsť rovnováhu. Chce to organizáciu, potom netrpím ani ja a ani moje okolie.

Ako relaxujú bodybuilderi?

Rád chodím do prírody, na ryby alebo si len pozriem dobrý film. Tiež mám rád saunu, masáže...Poviem to tak ako to je, môj život je je relatívne bez stresu – ako si zariadiš, tak máš.

Ktorú vlastnosť si na sebe najviac ceníš a naopak, ktorej sa chceš zbaviť?

Cením si to, že vždy radšej dávam ako beriem, dokážem ľudí povzbudiť a motivovať, no na druhej strane rád by som bol menej tvrdý, ale ide mi to ťažko - všetko čo mám som si musel bez pomoci tvrdo vydrieť.

Kto je tvojou najväčšou oporou?

Priateľka, pár priateľov a samozrejme tím Warrior Labs.

Aké máš plány rok 2019?

Byť zdravý a vyhrať každá jednu súťaž, ktorej sa zúčastním.

 

Vizitka

Meno a priezvisko:  Lukáš Gabriš

Vek: 35

Výška: 184cm

Váha: 115kg súťažná/127kg objemová

Kategória: nad 100kg

Asociácia:  bol som v NABBA IFFB, PCA PRO LIGA

Začiatok kariéry: Majstrovstvá Slovenska juniorov 2001, 3.miesto

Najväčší úspech: športových úspechov bolo viac, no za ten najväčší považujem to, že som sa dokázal presadiť v zahraničí  nielen ako človeka, ale aj ako bodybuilder

Športový vzor: mám ich z rôznych dôvodov viac - všetci si zaslúžia môj obdiv, avšak najmä tí, ktorí to mali veľmi ťažké a napriek tomu to nikdy nevzdali - Dorian Yates ako bodybuilder dríč, bojovník Ronnie Coleman či Chris Dim - všetko sú to neuveriteľní ľudia, kiež by som bol aspoň z polovičky taký muž ako sú oni...

Osobné motto: follow your dreams and never give up