Sú predtréningovky skutočne účinné a potrebné?

Filozofický názov dnešného článku predznamená, že sa v ňom zameriame na kategóriu doplnkov výživy, ktoré sú označované ako „predtréningovky“. Jedná sa o suplementy, ktoré nie sú na trhu tak dlho, ako napríklad proteíny alebo aminokyseliny, no aj tak majú významné miesto vo výžive športovcov.

Filozofický názov dnešného článku predznamená, že sa v ňom zameriame na kategóriu doplnkov výživy, ktoré sú označované ako „predtréningovky“. Jedná sa o suplementy, ktoré nie sú na trhu tak dlho, ako napríklad proteíny alebo aminokyseliny, no aj tak majú významné miesto vo výžive športovcov.

Čo sú predtréningové suplementy a na čo slúžia?

Sú to všetky doplnky výživy podávané pred športovým výkonom s cieľom zvyšovania kvality tréningu, vytrvalosti a energie.

Všetky produkty z kategórie predtréningoviek majú niekoľko základných úloh:

 1. zlepšiť, resp. zvýšiť energetické hladiny ľudského tela,
 2. zlepšiť koncentráciu na tréning,
 3. zvýšiť prietok krvi v pracujúcich svaloch.

Ako sme písali vyššie, predtréningové produkty sa na trhu so suplementačnou výživou na Slovensku objavili niekedy na prelome rokov 1999 – 2000. Väčšinou sa jednalo o základné, jednozložkové produkty. Často je táto kategórie tiež označovaná ako predtréningové pumpy alebo NOčka. 

Ich pôsobením na celkovú vytrvalosť a najmä na lepšie prekrvenie svalov vyústilo k ich masívnemu rozvoju. Má to totiž svoju logiku. Vysvetlíme vám prečo.

Aj keď tieto produkty nespôsobujú priamu hypertrofiu (rast) svalstva, vo veľkej miere sa na nej podieľajú. Zvýšením energie a „agresívnejší“ prístup k tréningu vedie k použitiu vyšších tréningových hmotností, čo pozitívne stimuluje svalové vlákna. 

Zvýšenie koncentrácie je nutné k vizualizácii, čo tiež predstavuje významný psychologický aspekt tréningu, no a v neposlednom rade zvýšený prietok krvi, je tou najvýznamnejšou vlastnosťou.

Napumpovanie svalov nie je len o ich optickom zväčšení i keď to je veľmi príjemný pocit. Viac krvi a kyslíka v svaloch = viac paliva, živín a stavebných látok. Proste ideálne prostredie k anabolizmu. 

Najčastejšie zložky používané v predtréningovkach

Arginín AAKG – reprezentuje zlúčeninu, ktorá je tvorená väzbou aminokyseliny arginínu a kyseliny alfaketoglutárovej. Arginín AAKG v organizmu produkuje oxid dusnatý (NO). Okrem pozitívneho účinku na zvýšenie prietoku krvi v svaloch, disponuje táto zázračná látka množstvom pozitívnych vlastností:

 • zlepšuje syntézu svalových bielkovín,
 • zvyšuje produkciu rastového hormónu (HGH),
 • je prekurzorom kreatínu,
 • zlepšuje regeneráciu organizmu po ťažkom tréningu,
 • podieľa sa na tvorbe kolagénu.

 

Arginín AAKG je pokročilejšia forma arginínu. 

Citrulín malát - je neesenciálna aminokyselina potrebná k syntéze proteínov. Zvyšuje energiu a stimuluje imunitný systém. Napomáha vylučovať z tela odpadové látky (amoniak). Medzi jeho najväčšie benefity zaraďujeme: 

 • zlepšuje hojenie tkanív,
 • zmierňuje únavu,
 • zlepšuje prekrvenie tkanív,
 • pomáha transportovať energiu do svalov,
 • zvyšuje odolnosť svalov proti kyseline mliečnej.

Nitrix Oxide – v preklade oxid dusnatý, je v organizme tvorený z arginínu a kyslíka spolu s enzýmami – NO syntázy. Táto plynná zlúčenina produkuje rad prospešných účinkov:

 • na kardiovaskulárny systém,
 • spôsobuje relaxáciu hladkých svalov ciev
 • zvyšuje prietok krvi vo svaloch,
 • je schopný ničiť špecifické baktérie nervového systému,
 • pôsobí ako neurotransmitér.

Agmatine sulfát – je v súčasnosti jeden z najsilnejších prekurzorov produkcie NO. Podporuje vazodilatáciu, a tým masívny prietok krvi v svaloch. Podporuje sekréciu hormónov v tele, spaľovanie tuku, a to stále nie je všetko. Agmatine má podobné vlastnosti ako inzulín, čo znamená, že zvyšuje množstvo makronutrientov v tele a vyrovnáva hladinu glukózy v krvi.

Kauza Jack3d

Možno ste pred pár rokmi zachytili kauzu ohľadne americkej predtréningovky od firmy USPlabs Jack3d. Tento produkt totiž vyvolal obrovské množstvo pozitívnych reakcií zo strany jeho užívateľov.

Tento produkt mal na svedomí extrémne nabudenie pred tréningom, vďaka ktorému mohli športovci trénovať skutočne tvrdo, až za hranicami, na ktoré boli zvyknutí. Maximálne prekrvenie svalov, a to až tak intenzívne, že trvalo niekoľko hodín po docvičení. 

Za úspechom tejto zázračnej formuly stála jedna zložka, a to DMAA. 

Čo je DMAA?

DMAA sa tiež označuje ako geranium. Je to čeľaď rastlín, z ktorých sa produkuje 1,3-dimethyamylamín. Predstavuje extrémne silný stimulant, ktorý výrazne zlepšuje bdelosť a rýchlosť metabolizmu. Jeho vlastnosti by sa dali porovnať s efedrínom. 

Aktivita DMAA je spojená s jej zložením. Methylhexanamín je alifatický amín so 7 atómami uhlíka a štruktúrou jednoduchého reťazca. V polohe alfa uhlíka je pripojená metylová skupina, čo umožňuje, aby zlúčenina pôsobila ako inhibítor spätného vychytávania katecholamínu, najmä norepinefrínu. Navyše, táto skupina urýchľuje penetráciu centrálnej nervovej sústavy prostredníctvom tejto zlúčeniny. Inhibícia spätného vychytávania norepinefrínu spočíva v narušení aktivity transportéra tejto látky, v dôsledku čoho sa zvýši extracelulárna akumulácia norepinefrínu.

Zhrnutie na záver

Čo by sme mohli napísať na koniec? Asi len to, že zadovážiť si kvalitnú predtréningovku má skutočne význam. Vďaka nej budete schopný trénovať viac, tvrdšie, dlhšie a hlavne efektívnejšie. Zvýšeným prietokom krvi v svaloch budú tieto zásobené stavebnými látkami a živinami, za čo sa vám odmenia zvýšeným rastom. 

Vyberajte si také produkty, ktoré obsahujú overené látky, ktoré sme si popísali vyššie. Ak sa vám naskytne možnosť zadovážiť si produkt s obsahom DMAA, riskujete jediné – extrémnu silu, vďaka ktorej už budete vedieť, ako je to trénovať na plný plyn!

Najlepšie ohodnotená a zákazníkmi overená predtréningovka KAMIKADZE Extreme Pump - nájdeš TU

Upozornenie! DMAA bola v roku 2010 spoločnosťou WADA klasifikovaná ako dopingová látka, pretože po jej užití vykázal dopingový test (vzorka moču) pozitívny nález na amfetamín. Z tohto dôvodu nie je vhodná pre registrovaných športovcov. 


Podobné články