Testosterón a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Testosterón predstavuje steroidný hormón zo skupiny androgénov. Zaraďujeme ho medzi anabolické steroidy. Čo je ale najpodstatnejšie, testosterón je mužský pohlavný hormón a nesie v sebe významné množstvo pozitívnych faktorov na výkonnosť, vzhľad a fungovanie organizmu. V mužskom tele vzniká v semenníkoch presne v tzv. Leydigových bunkách. Pôsobí na spermatogenézu a ovplyvňuje vývoj pohlavných znakov v období puberty. Jeho hladina je vyššia ráno, čo vysvetľuje, že muži majú záujem o sex práve vtedy. Zdrojom problémov je, keď má muž zníženú hladinu testosterónu, či už je to vplyvom veku, alebo z iných dôvodov. Preto je nutné mať tieto hladiny pod kontrolou, najmä ak ste športovec a vašim cieľom je zlepšovanie výkonnosti.

Testosterón a šport:

Nedostatok testosterónu spôsobuje úbytok svalovej hmoty a nárast nechceného tuku.  Jeho nedostatok ovplyvňuje aj psychiku: zhoršuje sa pamäť, zvyšuje podráždenosť, môžu sa objaviť problémy so spánkom a väčšou únavou. Všetky tieto negatívne prejavy majú jeden výsledok – zhoršenie kondície. Ako by sme mali postupovať aby sme takémuto stavu predišli? Odporúčame dodržiavať nasledovné pravidlá:

  • Obohaťte svoju stravu o zinok, magnézium a draslík
  • Obmedzte konzumáciu alkoholu
  • Nestresujte sa, dostatočne spite, zlepšite životosprávu
  • Odporúča sa konzumácia špecifických druhov zeleniny (brokolica, špargľa, ružičkový kel, kapusta, karfiol)

Testosterón a suplementy:

Na trhu je v dnešnej dobe veľmi veľa prírodných aj iných produktov, ktoré vám pomôžu posilniť hladinu testosterónu. Existujú účinné bylinné výťažky, rovnako tak extrémne silné prohormóny, ktoré sú v USA považované zázračné produkty v boji proti nízkym hladinám testosterónu. Je tu aj tretia kategória - anabolické steroidy, no tým sa z dôvodu nebezpečnosti a množstvu negatívnych účinkov nebudeme venovať. Medzi najznámejšie výrobky patria: tribulus terrestris, diosgenin, DHEA, maca, arginín. Najpôsobivejšie výsledky môžete dosiahnuť užívaním DHEA.

DHEA

V západnej medicíne sa na zvýšenie hladiny testosterónu používa prekurzor s názvom DHEA. Presný názov znie dehydroepiandrosterón. DHEA prirodzene zvyšuje produkciu testosterónu v tele. Aj telo samo však vytvára DHEA. Nadobličky vylučujú DHEA do organizmu, kde sa táto látka mení na testosterón a ďalšie užitočné substancie. DHEA je najfrekventovanejšie sa vyskytujúcim hormónom v tele, ale počas starnutia sa hladina DHEA začína znižovať. Ideálna hladina DHEA u mladého muža sa pohybuje medzi 3-5 mg/ml. Vo veku 60 rokov už telo produkuje len asi 10% DHEA, oproti tej ktorú produkovalo v dvadsiatich rokoch. Okrem zvyšovania hladiny prirodzeného testosterónu v tele má DHEA aj rad ďalších užitočných vlastností. Podieľa sa na raste kostí, udržiavanie správnej rovnováhy inzulínu, pocitu pohody, úbytku váhy, zlepšenie libida a udržiavanie zdravších spojivových tkanív. DHEA je tiež dôležitá kvôli tomu, že pomáha znižovať hladinu kortizolu v tele.

Ak chcete maximalizovať rast svalovej hmoty, zrýchliť regeneráciu a zvýšiť hladinu testosterónu, odporúčame vám produkt: HYDRA