Tip: 5 faktov o tuku, ktoré si musíte zapamätať

Nezabudnite na to, aký dôležitý je tuk pre vaše telo. V tomto článku nájdete, aký druh tuku a koľko tuku potrebujete (minimálne) na produkciu testosterónu.

Nezabudnite na to, aký dôležitý je tuk pre vaše telo. V tomto článku nájdete, aký druh tuku a koľko tuku potrebujete (minimálne) na produkciu testosterónu.

Prečo je TUK náš priateľ?

Tuky sú najlepší zdroj energie pre ľudský metabolizmus. Taktiež pomáhajú poskytovať látky pre všetky pohlavné hormóny a neovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Tu je 5 dôvodov, prečo je tuk náš priateľ:

1. Tuk reguluje našu chuť do jedla. Pomáha nám cítiť spokojnosť.
2. Tuk poskytuje dlhotrvajúcu energiu.
3. Tuk má veľmi nízku odpoveď na inzulín, najmä v porovnaní s cukrom. Jeden z najväčších vedľajších účinkov nízkej hladiny tuku - okrem trojnásobnej obezity v detstve za posledných desať rokov v USA - je aj vplyv na psychiku. 
4. Tuky sú nevyhnutné pre vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E a K), ktoré sú životne dôležité pre zdravie.
5. Nemecký odborník na výživu Konrad Biesalski poukazuje na skutočnosť, že mnohé živiny, ktoré sa podieľajú na ochrane proti rakovine (vitamín A, kyselina listová, selén a zinok), sú viac biologicky dostupné v mäse, ako keď prichádzajú z rastlinných zdrojov. To znamená, že tieto živiny sa lepšie absorbujú pri konzumácii z mäsa ako zo zeleniny a ovocia.

Ktoré sú najlepšie a ktorým sa treba vyhýbať?

Existujú tri typy tukov, ktoré by ste mali zahrnúť do vašej stravy: nasýtené, mono-nenasýtené a poly-nenasýtené. Napriek tomu, čo sme v minulosti počuli, sú potrebné nasýtené tuky a cholesterol na syntézu steroidných hormónov v tele, vrátane testosterónu.

Za každých okolností sa vyhýbajte trans tukom. 

Všeobecne platí, že príjem tukov, ktorý tvorí menej ako 15% celkových kalórií v strave, môže výrazne znížiť hladinu testosterónu.

Ak ste na diéte s obmedzeným obsahom sacharidov, uistite sa, že obsahuje dostatočné množstvo nasýtených a mono-nenasýtených tukov, pretože sú dobré pre energetický metabolizmus. Navyše nasýtené tuky a cholesterol pomáhajú udržiavať tuhosť štruktúry buniek.

Polynenasýtené tuky by mali byť zahrnuté v nižších množstvách, pretože sú citlivé na oxidáciu. Napriek tomu majú špecializované úlohy, ktoré pomáhajú optimalizovať funkciu buniek, kognitívne správanie a zápalovú moduláciu.

Konzumácia vysokých gramov sacharidov a vysokého obsahu tukov v rovnakom jedle nie je dobrý nápad, pretože inzulín podporuje ukladanie tukov v nesprávnom prostredí.

Nikdy nevarte s polynenasýtenými tukami. Varte s kokosom alebo palmovým olejom. Dôvody uprednostniť tieto tropické oleje na varenie sú preto, že sú extrémne nasýtené, čo znamená, že každá šanca na oxidáciu z tepla je minimalizovaná.

Naši predkovia prežili v pomere 4: 1 omega-3 k omega-6 mastným kyselinám. V súčasnosti sa priemerná strava nakloní k 1:16, čo je nezdravé. Primeraný cieľ by bol pomer 1: 1. To sa dá dosiahnuť prostredníctvom suplementácie a dobrou voľbou proteínov, napr. hovädzím mäsom, jakom, jeleňom, bravčovým mäsom, hovädzím mäsom a kuracím mäsom.

 

 

 

Zdroj: https://www.t-nation.com/supplements/tip-5-facts-about-fat-you-must-remember