TOP 10 potravín pre maximalizáciu svalovej hmoty

Najlepšou cestou ako si vybudovať svalovú hmotu je konzumovať široké spektrum potravín s vysokým obsahom bielkovín. Ich zložky, ako aminokyseliny, sú pre budovanie svalov základným stavebným prvkom.

Najlepšou cestou ako si vybudovať svalovú hmotu je konzumovať široké spektrum potravín s vysokým obsahom bielkovín. Ich zložky, ako aminokyseliny, sú pre budovanie svalov základným stavebným prvkom.
Akonáhle sa spomenú potraviny pri téme budovania svalov, všetci sa zamerajú na mäso.

Mäso poskytuje bielkoviny, ktoré napomáhajú budovaniu svalovej hmoty a optimálnu funkciu hormonáleho systému. Tieto živočíšne proteíny taktiež poskytujú vyššiu dávku aminokyselín, vďaka ktorým telo dostáva takú dávku proteínu, ktorá zabezpečuje efektívny rast svalovej hmoty.

Aby však nešlo len o rebríček živočíšnych látok, spomenieme aj tie rastlinné. Tie sú nápomocné hlavne zo zdravotného hľadiska, kedy bojujú proti vzniku zápalov v tele.

Hovädzie mäso
Hlavnou výhodou hovädzieho mäsa je, že obsahuje vysoký obsah bielkovín. Taktiež je výborným zdrojom vitamínu B12, B6 a minerálov, ktoré udržujú zvýšenú hladinu testosterónu. Najlepšie je ho konzumovať na obed alebo večer

Vajcia
Veľkou výhodou vajíčok je, že je ich možno konzumovať počas celého dňa. Sú skvelým zdrojom bielkovín a cholesterolu, ktorý je v tomto prípade dobrým cholesterolom. Napomáha udržiavať hladinu testosterónu.

Ryby
To, čo oceňujú konzumenti rýb je hlavne ich ľahká príprava. Taktiež obsahujú veľké množstvo živín ako kvalitné bielkoviny, jód a rôzne vitamíny a minerály, ktoré väčšina ľudí neprijíma v dostatočnom množstve.

Kokosový olej
Ktokoľvek chce budovať svalovú hmotu, kokosový olej je skvelým zdrojom tukov. Výskumy dokazujú, že kokosový olej zlepšuje cholesterolové zdravie jedinca a zároveň podporuje stratu telesného tuku. Výborne chutí, je ľahko stráviteľný a navyše obsahuje dostatok zmysluplných kalórií.

Cottage cheese
Nie veľa ľudí to vie, ale cottage cheese je takmer úplne čistý kazeinový proteín. Kazeín je pomaly trávený proteín, čo znamená, že je ideálny pre budovanie a udržanie svalov. Cottage cheese je ideálny pre tých, ktorí nemajú veľa času na jedenie. Tento druh syra je taktiež vynikajúcim zdrojom vitamínu B12, vápnika a iných dôležitých živín.

Ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina sú bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie imunitného systému. Poskytujú tiež veľa ďalších živín, ako je vitamín C, vitamín E a beta-karotén. A nakoniec, každé telo potrebuje vlákno, ktoré ovocie a zelenina poskytujú na pomoc pri správnom trávení a prijímaní živín.

Hnedá ryža
Hnedá ryža môže pomôcť zvýšiť hladinu rastového hormónu, ktorý je rozhodujúci pre podporu rastu svalovej hmoty, straty tuku a zvyšovania sily. Obsahuje taktiež vlákninu, ktorá pomáha spomaleniu absorpcie sacharidov, čím udržuje nižšiu hladinu inzulínu. Tým je energia uvoľňovaná rovnomerne počas dňa.

Proteín
Existuje veľa dôvodov, prečo sú proteíny servátkových bielkovín najbľúbenejším doplnkom v oblasti fitnes. Jeden z tých najhlavnejších je ten, že poskytujú rýchly a pohodlný zdroj bielkovín za prijateľnú cenu. Bodybuilderi ich konzumujú hlavne ráno po zobudení, po tréningu alebo si ich zmiešajú s jedlom. Je dôležité, aby človek prijal vysoko kvalitné bielkoviny z celých potravín a servátkové bielkoviny používal ako podporu.

Grécky jogurt
Grécky jogurt je špecifický typ výrobku na báze jogurtu. Výsledná konzistencia je oveľa hustejšia, má nižšiu hladinu cukru a vyšší podiel bielkovín. Je naplnený vápnikom, čím sa stáva ideálnou voľbou pre vytváranie svalov.

Orechy a mandle
To, že patria orechy do tohto rebríčka nie je žiadnym prekvapením. Mandle a orechy by mali byť na zozname potravín každého človeka. Sú bohaté na bielkoviny, tuky, vitamín E, vlákninu, horčík a fosfor. Štúdie ukazujú, že ľudia pravidelne konzumujúci orechy, majú lepšiu stavbu tela a dožívajú sa vyššieho veku.