„Túžil som nájsť šport, v ktorom nebude rozhodovať nič iné, len to ako tvrdo som drel.“ – Čambal

Vyspovedali sme profesionálna Rolanda Čambala!

Pochádza z Nových Zámkov, je profesionálny MMA zápasník s aktuálnou bilanciou 12-7-1 (výhry-prehry-no contest), momentálne pôsobí v najlepšej česko-slovenskej organizácii XFN a okrem vlastnej aktívnej, pričom treba podotknúť, že veľmi úspešnej MMA kariéry, sa venuje aj trénovaniu MMA či rozhodovaniu bojových športov (MMA, box, K1 a muay thai). To je, v krátkosti, Roland Čambal.

„Od svojich 10 rokov som sa venoval hokeju – bol som brankár. V rámci letnej prípravy som skúsil taktiež bojové športy (box, kixbox) a to sa mi zapáčilo natoľko, až som, po ukončení aktívnej hokejovej kariéry, pokračoval na tejto ceste. Motiváciu som mal obrovskú – túžil som nájsť šport v ktorom nebude rozhodovať nik a nič iné, len to ako tvrdo človek na tréningoch drel.“

Prečo MMA? „Je to komplexný šport a baví ma na ňom úplne všetko - či už tréningy, ktoré nikdy nie sú stereotypné, rozhodovanie alebo koučovanie mojich zverencov. Taktiež sa rád pozriem aj na všetky dostupné podujatia - naživo alebo cez internet.”

Hneď ako začal pravidelne trénovať, prišla myšlienka skúsiť súťažiť, žiaľ „v tej dobe to vôbec nebolo možné, lebo náš tréner dával prednosť skôr alkoholu než našej príprave“, vracia sa k svojim začiatkom Roland. Keď sme už pri tom súťažení „príprava na MMA zápas je skutočne ťažká, vždy záleží na borcovi, ako sa k tomu postaví, no ak do toho dáva maximum – ku koncu toho má určite plné zuby“, tvrdí. Keďže zápasí pomerne často, pred bojom nemusí zhadzovať veľa kíl – cca 5-7kg, „určite by som dokázal aj viac, a tým pádom zápasil v nižšej váhovej kategórii, no zdravie je u mňa na prvom mieste a ja si nechcem predčasne ukončiť karéru“. A má niekoho s kým sa chce postaviť do ringu? „Možno to vyznie ako otrepaná fráza ale je mi to úplne jedno, nastúpim proti tomu, koho mi ponúknu, ovšem, pokiaľ nie sme tréningoví partneri alebo kamaráti“.

Tréning aj stravu si Roland zostavuje sám. Čo sa týka tréningu, v meste v ktorom žije nemá na dostatok vhodných sparingov, a tak sa veľmi veľa nacestuje. Kondično-silovú prípravu si robí vo svojom fitku v Nových Zámkoch a na MMA tréningy dochádza do Trnavy k Attilovi Veghovi a Edovi Gerekovi. Nedávno začal spolupracovať s Paľom Kurucom z Olymp Gymu Šaľa, ktorý sa stará o zlepšenie Rolandovho postoja. V príprave na zápasy sa snaží cestovať čo najčastejšie aj do Prahy, kde má viacero priateľov ktorí mu pomáhajú, „osobitne chcem spomenúť trénera Davida Vyvážila z klubu RPG“, dodáva.

„Moja strava aktuálne nie je nejak drasticky upravená, pretože nemusím zhadzovať veľké množstvo kíl, takže si len mierne (naozaj mierne – niekedy padne aj horálka) kontrolujem príjem sachrov. Inak dosť závisí od obdobia v ktorom sa nachádzam – tesne pred zápasom mám chuť na také dobroty ako sú torty či palacinky, ale bryndzové halušky, makovú štrúdľu a hamburger mám ozaj rád“.

Z doplnkov výživy užíva najmä aminokyseliny a občas padne nejaký proteín, no tie do neho idú ťažko, nenašiel ešte žiadny, ktorý by mu chutil.

No a ako taký bojovník relaxuje? „Najlepší relax je pre mňa jednoznačne spánok, ten ozaj veľmi ľúbim! Ak som dostatočne oddýchnutý, mám rád aj aktívne formy relaxu – ideálne skĺbim kočíkovanie novonarodeného syna a venčenie psa.“

Najväčšou oporou je polovička Simona, no celá z jej strany ako aj Rolandov otec mu veľmi fandia a pokiaľ je zápas v okolí – vycestujú spolu s ním.

Plány na rok 2019 má Čambal jasne stanovené „chcem sa čo najviac venovať mojej rodine a predviesť v klietke atraktívne zápasy s vítaznym koncom“!

No a kde ho môžu fanúšikovia vidieť najbližšie? „najbliší zápas budem mať 9.februára v Trenčine kde sa predstavím na akcii MTE 10“!

 

Vizitka

Meno a priezvisko: Roland Čambal

Vek: 33

Výška: 182cm

Váha: 90kg

Začiatok kariéry: 2011 

Najväčší úspech: Vicemajster sveta v Bagua Zhang Kung Fu (2010)

Najväčšie sklamanie? zlý výkon v zápase je pre mňa vždy sklamaním

Športový vzor: Martin Brodeur


Podobné články