Základné termíny používane v strave kulturistu

Bielkoviny – alebo tiež proteíny, predstavujú polypeptidické reťazce a sú základnými stavebnými látkami všetkého v ľudskom tele . Bielkoviny sú zložené z aminokyselín. U ľudí sa netvorí zásoba bielkovín a z tohto dôvodu je nutká pravidelná konzumácia potravín s obsahom proteínov počas dňa.

Proteíny – názvom proteíny sa tiež označuje skupina doplnkov výživy, ktoré sú tvorene bielkovinami. Najčastejšie o ochutené proteínové preparáty vyrobené zo srvátky, kazeínu, vaječnej alebo inej bielkoviny.

Aminokyseliny – sú základné stavebné prvky bielkovín.

Sacharidy – alebo tiež uhľohydráty alebo cukry. Sú základnou energetickou zložkou v strave väčšiny ľudí. Spolu s bielkovinami a tukmi patria do kategórie tzv. MAKRO živín. Pre ľudí a zvlášť pre športovcov predstavujú hlavný zdroj energie potrebnej pre kvalitný športový výkon. Sacharidy vznikajú prostredníctvom fotosyntézy, preto sú to prevažne potraviny rastlinného pôvodu.

Tuky – alebo tiež lipidy. Spolu so sacharidmi ich zaraďujeme medzi energetické zložky stravy. Majú vysokú energetickú hodnotu (dvojnásobne vyššiu než bielkoviny a sacharidy). Majú nízku sýtiacu schopnosť. Aj napriek tomu, že sa ľudia tuku v strave boja, tuky sú nevyhnutné pre veľké množstvo procesov v organizme. Vo výžive športovca majú uplatnenie najmä rastlinné zdroje tuku (olivový olej, rôzne orechy  semienka).

Metabolizmus – je látkový a energetický príjem a spracovanie živín v tele. Ide o transport látok, ich rozklad, zisk stavebných látok či úplný rozklad na látky odpadové. Metabolizmus pracuje nepretržite 24 hodín denne.

Bazálny metabolizmus – je hodnota ktorá vyjadruje koľko ľudské telo za jeden deň spáli kalórií, pokiaľ nie je vyvíjaná žiadna telesná aktivita. Do bazálneho metabolizmu sa započítavajú aktivity ako: dýchanie, činnosť srdca, činnosť vnútorných orgánov. Tento údaj je veľmi podstatný, ak si chcete zostaviť jedálny lístok na mieru.

Čo je kilojoul (kJ) a kalória (kcal)?

Obidve hodnoty sú jednotky energie, pre ktoré platí vzťah: 1 kcal = 1,184 kJ

Anabolizmus – je súčasť metabolizmu kedy sa vytvárajú z jednoduchých látok látky zložité. K anabolizmu patrí predovšetkým syntéza bielkovín, čo predstavuje zo športového hľadiska stav ideálny na nárast svalovej hmoty. S anabolizmom je tiež spojené ukladanie energie do zásoby (cukry a tuky).

Katabolizmusje tiež typ metabolizmu. Na rozdiel od anabolizmu, je katabolizmus charakteristický štiepením zložitých látok na látky jednoduché.

Pozitívna dusíková bilancia – je stav, kedy syntéza bielkovín prevažuje nad ich rozkladom a sval sa tak dostáva do anabolického stavu. Negatívna dusíková bilancia sa prejavuje väčším rozkladom bielkovín, než ich syntézou.

Hypertrofia – rast svalového tkaniva prostredníctvom zväčšovania objemu jednotlivých buniek.

Hyperplázia – je stav organizmu, kedy dochádza k zmnožovania buniek a tkaniva. Patrí medzi atypicky prebiehajúce zmeny tkaniva.

Testosterón – mužský pohlavný hormón, ktorý sa produkuje predovšetkým Leydigovými bunkami. Je najdôležitejší androgén. Jeho hladiny v ľudskom tele klesá po 30 roku života. Je zodpovedný za nárast svalovej hmoty, rýchlosť regenerácie a redukciu tuku.

Estrogén - je základným ženským pohlavným orgánom, ktorý ovplyvňuje vývoj ženského tela (rast pŕs a vývoj sliznice maternice) a jeho atraktivitu. Estrogén je prítomný tiež v mužskom tele, kde reguluje vývoj spermií a tiež ovplyvňuje vývoj libida.

Suplementy – názov používaný pre všetky produkty doplnkovej výživy (proteíny, aminokyseliny, BCAA, vitamíny, minerály, testosterón boostery atď.)

Regenerácia - je schopnosť obnovy poškodeného svalového tkaniva. Na regeneráciu má vplyv najmä zloženie stravy a dostatočný spánok.

Svalová pamäť – schopnosť organizmu vybudovať stratenú svalovú hmotu, ktorú sme už raz vlastnili za relatívne krátku dobu.

Mohlo by Vás zaujímať

Zdravá pizza? Za nás áno!
Zdravá pizza? Za nás áno! 13.08.2018

Ak si nevieš predstaviť život bez pizze, ale chceš si...

Bielkoviny
Bielkoviny 31.07.2018

Bielkoviny alebo tiež proteíny sú základným stavebným kameňom ľudského tela,...